| lol23 a întrebat:

Ce face RelevantKnowledge?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RelevantKnowledge este un "necinstiţi", program care este mai mult un program troian parazit care ar putea permite unui hacker în PC. Eu vă va arăta, am descoperit şi scos-o din computerul meu.

Aceasta este ceea ce aveţi nevoie de:

software-ul de la Lavasoft AdAware companie

1. Cum mi-am luat virusul: Am descarcat si instalat un "liber", program de DVD player, virusul este RelevantKnowledge piggybacked în program şi se instalează împreună cu "utile" de program. state RelevantKnowledge la instalare puteţi elimina pur şi simplu de la Add / Remove program în panoul de control Windows. Aceasta a fost o minciună, a fost de negasit acolo.

2. Cum am stiut ca a fost rulează pe PC-ul meu: am avut de ferestre popping sus şi Internet Explorer a fost incepand de la sine, programul RelevantKnowledge a avut o opţiune de a suspenda programul pentru diferite setări. Hmmm am crezut ca era ciudat şi a început verificarea în ceea ce a fost întâmplă cu adevărat. Am început managerul meu Windows Task şi s-a uitat la fila proceselor pentru a vedea ce programe se execută. Am găsit un rlvknlg. Programul de exe care a fost difuzate şi când am ucis că procesul ar începe un alt rlvknlg acelaşi. exe din nou. Am ştiut că aceasta este un virus troian şi a trebuit să fie tratate imediat. Am cercetat şi am citit despre ea, cum alţii au eliminat părţi din intrările registry să-l oprească. Am încercat o parte din eforturile lor de a nu folositor. Am scanat PC-ul meu cu virus program anti Clamwin, da, este găsit virusul şi mi-a spus despre asta, dar nu elimina.

3. Am descarcat AdAware de la companie Lavasoft, a instala it şi a fugit cu o "scanare inteligentă" îl luă virusul RelevantKnowledge şi a constatat 70 de cazuri de acesta şi să-l scos. Woohoo! În cele din urmă am ajuns cu prostiile de pe PC-ul meu, fără a şterge meu disc şi începe peste. Există o legătură la AdAware în locaţia de resurse. Nu va fi, de asemenea, un link la un DVD player gratuit care este foarte bun şi nu a veni cu un troian piggybacked la acesta.

4. Chiar şi după ce trece prin toate lucrurile de mai sus rlvknlg. exe sine a inceput din nou. Următorul pas am situat dosarul dosarul a fost situat in pe unitatea C: Program Files / ReleventKnowledge / rlvknlg. exe şi a încercat să şteargă fişiere şi directoare. Calculatorul meu a spus că nu a putut face acest lucru, deoarece dosarul a fost în uz.

5. Am încercat pentru a edita registry, dar troian nu m-ar lasa, asa ca am redenumit folderul troian este în prin cădere "e" off de releventknowledge dosar. I restarted apoi ferestre, verificate Windows Task Manager pentru procesele şi lo şi iată că nu a început-te!
Am şters apoi folderul cu ReleventKnowledg este conţinutul.

6. Înainte I ran un program numit Easy Cleaner pentru a elimina link-urile de Dead End în Windows Registry. Toate urme de troieni sunt acum plecat.

Sugestii:

Scana toate fişierele descărcate cu programul tău anti-virus înainte de instalare

A alerga un program anti-adware ca AdAware cel puţin o dată pe săptămână

Goliţi cookie-urile în browser, atunci când îl închideţi, astfel încât să nu eoliene cu o mie de cookie-uri de urmărire uciderea latimii de banda

Ea a lucrat pentru mine, dar ar putea să nu lucreze pentru tine, ca creatorii de virusi sunt ocupat evoluează programele lor de a eschiva de programe anti virus
(id: 29123/roen/4598fa/3f8) (mod: 2010-05-19 05:59:11) (c: 107)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am auzit in viata mea asa ceva.

| andreih_8149 a răspuns:

Nu stiu ce face dar nu e bun in pc... actioneaza ca si un vnc (radmin) adica iti intra in pc... ca sa il opresti fa asa : icoana dreapta langa ceas -> remove, dupa aia dai task manager cauti aplicatia ruleaza atat pe x32 cat si pe 64 x86 dai remove dupa care te duci la firewall unde o debifezi de la exceptie dai ok si dupa aia te duci in add/remove o dezinstalezi dupa care i dai si un delete din program files restart succes.

| vlad9564_7530 a răspuns:

Salut! Am avut si eu aceeasi problema cu acest fisiser "suspect" si ce va pot recomanda este sa dezinstalati acest program din Control Panel
Add or Remove Programs si sa stergeti fisierul din C:/Program Files/ReleventKnowledge
Sistemul o sa raspunda ca nu poate.
Eu am instalat Unloker care a reusit sa sterga folderul iar dupa un restart totul a revenit la normal

| Madalin_Sanfira_1995 a răspuns (pentru vlad9564_7530):

Mersi Vlad esti cel mai bunnnnnnnn