| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna wi-fi si wireless? Este ceva legat de internet?
Si cum se mai poate obtine internet gratis pe mobil?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Transmisie prin modul inalambric catre alt dispozitiv a internetului (codat sau fara parola) asa se obtine la receptor fara a se folosi cablul ehternet. La orice cafenea sau hipermarket unde pune zona wi-fi e gratuit ori acasa daca ai un dispozitiv router parolat ca altii sa nu fure de la tine semnal.

| XxxdbxxX a răspuns:

Wi-fi in engleza inseamna "fara fir" si la telefoanele mai noi tablete sau laptopuri se foloseste tehnolofia asta si o poti folosi daca ai un ruter in casa sau sa folosesti unul public sau din restaurante...

| Smile20 a răspuns:

Din traducere ar fi -fara fir- de fapt o conexiune prin unde radio de transmitere-primire informatii.Tot mai mult se foloseste in zilele noastre acest tip de conexiune.are avantaje dar si dezavantaje.Mai pe scurt :te poti conecta la internet fara a folosii vreun cablubig grin
Internet gratis pe mobil poti obtine tot prin wirelles.tot ce trebuie sa faci e sa te conectezi la cea mai apropiata sursa.