| AidDja a întrebat:

Ce laptop pana in 3000 de lei imi recomandati pe care sa mearga la high jocuri gen fifa 16, need for speed?

12 răspunsuri:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu îţi recomand să îţi cumperi mai ales pentru jocuri laptopuri, nu sunt destinate pentru aşa ceva. Indiferent cât de mare sau cât de mari performanţe are nu rezistă mai ales la jocuri. Ce îţi recomand pentru jocuri este un sistem PC, iar la 3000 de lei îţi cumperi unul dintre cele mai performante şi chiar e posibil să îţi şi mai rămână nişte bani. Decizia e a ta, dar fii cu luare aminte, în cazul în care îţi vei cumpăra un laptop şi î-l vei folosi pentru jocuri, mai mult de câţiva ani nu o să reziste. Tocmai de aceea sistemele PC au fost create pentru jocuri şi nu numai.

| DryIce a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Eu am laptop, il tin pe overclock puternic si nu trece de 80 grade. Rezista la forjare n-are nimica pentru ca e Asus rog. Astea au 2 fanuri si rezista trust me. Am auzit ca Lenovo se duce pe apa sambetei daca faci oc. Ce e ieftin atata si tine.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru DryIce):

Oricât de performant ar fi, un laptop to un laptop e, niciodată nu o să poţi să-l compari cu un PC. O să vezi asta după ani de zile! Nu e nevoie să mă crezi!

| DryIce a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Ce sa zic, procesoru tot aceeasi putere ca si cel de pc are, merge si 3, 5ghz unele laptopuri au si 4ghz. Placa video mai nou poti pune de pci externa prin pciexpres poti face si sistem quad din ele. Rami merge si 48gb. Hdd are loc pentru 2. Ce sa zic cum spui tu. Macar laptopul e mobil.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru DryIce):

Am înţeles că atrage că e portabil şi î-l poţi folosi aproape oriunde. Problema e la rezistenţa în timp!

| DryIce a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Da. Rezistenta in timp da. Eu am Asus rog g75vx de 3 ani si merge ok inca nu am schimbat pasta de racire dar trebuie curand. Eu zic astea rog merg cel putin 3 ani fara probleme ca asa merge a meu, iar ce va fi in timp voi vedea. Deci laptopul Asus rog merge cel putin 3 ani big grin cele Lenovo tin putin. Nu stiu Alienware cum merg ca nu am avut, dar la 25, 000 lei cat e unu banuiesc ca merge mult. Asusul e mai putin pe la 6-8, 000 lei. Si un pc faci cu 5000 lei ce are un laptop la 7000 lei. Portabilitatea costa... eh da laptopul are monitor mouse si tastatura incluse, asa se adauga si la pc da tot e mai ieftin decat laptopul. Da nu e portabil laughing

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Completare: Laptopul are si sitem 2.1 cu subwoofer + filtre de aer si camera web si wifi si mai multe. Daca aduni toate astea la un pc inclusiv monitor ajungi cu el la 8000 lei. Deci un pc complet tot la pretul unui laptop ajunge.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru DryIce):

Nu-s nemuritoare, stai liniştit! Oricât de scumpe ar fi şi oricât de avansate, de îmbătrânire nu scapă nimica!

Răspuns utilizator avertizat
| vaaroog a răspuns:

Iti recomand Asus f550jx.Eu l.am luat la promotie si era fix 3000 (! NU LUA LENOVO! )

| AidDja explică (pentru vaaroog):

Modelul acela negru cu rosu? sau cel argintiu?

| incePaToRiphone a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa bagi atatia bani intr-un laptop! Mai bine iti cumperi un pc si daca vrei ceva portabil ia-ti ceva pana in 1500 lei pentru ca un laptop nu se compara cu un calculator!