| AndreeMeaw a întrebat:

Ce parere aveti despre Nokia Lumia? merita banii? meniul e cam naspa...

5 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Care model mai exact?
Ca meniul seamana la toate, doar e acelasi sistem de operare.
Eu ti-as putea spune din proprie experienta, ca posesor de Lumia 920, pe care cand l-am luat singurul Nokia peste el era 925-ul.
Ca specificatii tehnice, el e super, ecran foarte bun, si rezolutia la fel, optimizat destul de bine asa ca nu se simte ca are "doar" dual core si "doar" 1 Gb RAM. Camera iar e super, pozele chiar sunt de calitate, imi plac aplicatiile pentru camera venite de la Nokia cu care poti edita apoi. Imi place navigatia gratuita, hartile actuale, officeul care iar e gratis.
Ca sistem de operare, win 8 e foarte simplist si intuitiv( desi nu intotdeauna). Dar nu este un sistem de operare matur, mai ales ca tinzi sa asociezi numele cu cel de pe PC ceea ce te face sa crezi ca poti face aceleasi lucruri cu amandoua si e frustrant cand descoperi ca nu.
Faptul ca are 32 gb memorie interna e de apreciat, si spatiul de pe Skydrive iar e ok.
Cand vrei sa faci chestii serioase te lovesti de lipsa de aplicatii, asta chiar m-a enervat, ori sunt imature( cele existente); bineinteles, sunt exceptii, majoritatea lucrurilor se rezolva.
Imi place task managerul ca poti inchide ce aplicatii ai deschis dar nu le mai folosesti si faptul ca poti decide ce aplicatii au voie sa ruleze in background, asa esti sigur ca nu iti mananca ramii.
Nu imi place ca nu am gasit un file explorer adevarat, aplicatiile pe care le-am gasit nici macar nu vedeau toate fisierele multimedia- nu vedeau decat poze si atat, nici macar muzica sau documente. Ca sa vezi pdf-urile nu se poate decat daca deschizi Adobe, wordurile daca deschizi wordul samd. Nu e un file explorer in care sa vezi pur si simplu fisiere, dupa cum îi e numele. Bine, nu cred ca i-o pot reprosa sistemului, nici daca il conectezi la PC nu vei vedea decat 5 fisiere: Documents, Music, Images si nu mai stiu ce.
Deasemenea, windows 8 phone NU are inca functie de apeluri video, adica singurul motiv pe care l-am gasit ca sa folosesc camera frontala e ca sa imi aranjez freza dupa ce imi dau caciula jos din cap. Insa n-am avut pana acum nevoie de apeluri video ceea ce e in regula.
Ce mai imi place...sau nu... nu stiu. Cam asa vad Nokia lumia. Cu bune si rele. A. daca vrei sa iti iei unul, nu stiu daca te ajuta cu ceva sa iti iei colorat pentru ca va trebui sa îi pui husa. Mai ales ca variantele colorate sunt lucioase, cel negru e mat. Si e din policarbonat, pe cand cele lucioase sunt din nu stiu ce plastic.
Eu zic ca la mine a meritat. Insa nu l-am luat nou din magazin, asa nu consider ca merita( poate doar modelele mai ietine). Eu l-am luat second, dar tot dintr-un magazin. Asa ca am iesit in avantaj( oarecum).

| Sn4k3 a răspuns:

Si eu vreau sa imi iau Nokia Lumia 520. E ieftin si are memorie mari 8 Gb. Un prieten are un Samsung cu 4 gb si are o multime de jocuri si ai merg bine. Cu 8 gb nu ai nevoie de card sau altceva..Camera e ok..Imi place la el ca e mare si are windows phone 8, e tare meniul..Eu am windows 8 pe pc deci stiu. ca e cam la fel. Procesorul si memoria ram sunt bune si baterie tine destul de mult. Deci merita banii.Asta care vreau eu sa il iau costa 5 mil. jumate

| gelu1970 a răspuns:

Ai avut ocazia sa probezi un lumia 925 sau 1020 sau 1320 sau 1520? cred ca ai scris "naspa" pentru ca e un cuvand des folosit. dupa ce probezi unul din modelele de mai sus cugeta macar 5 minute inainte sa scrii. desi Nokia e proprietatea Microsoft in acest moment, am un respect pentru ceea ce reprezinta NOKIA.

| cookie01 a răspuns:

Telefoanele Nokia Lumia au niste puncte forte: camera, bateria si rezistenta. Singurul motiv pentru care nu as lua e acela ca are windoes 8 si mie pe mine nu ma incanta cum arata nici pe calculator. In rest sunt foarte bune.

| Dariuspopa a răspuns:

Ce vorbesti ma?
Are win8 pe el, e super, are un coleg de-al meu si chiar l-a scapat de cateva ori, e super rezistent, merita fiecare leu, are memorie buna, poti spune ca se afla in tot 5 telefoane printre iphone si galaxy, merita toti banii, crede-ma, chiar merita, nu primeste virusii e super.winking
Bafta