| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre Windows 10?

Răspuns Câştigător
| xRaduC a răspuns:

Windows 10, in my opinion, nu ar trebui sa existe.
Are o tona de bug-uri, isi face update-uri din senin la 6 dimineata, stilul este complet diferit si modul de utilizare la fel, include aplicatii ce nu se pot scoate foarte usor (precum Candy Crush Saga sau Skype al lor, nu descarcat de pe net, care si el are bug-uri enorme) si desi se spune ca poti face mai multe cu Windows 10, eu tot tind sa cred ca cel mai loial Windows ramane tot 7. Unitatea mea e conceputa pentru acesta, nu pentru 10.
Am prieteni care folosesc Windows 10, dar multi vor sa revina pe 7 si nu ii condamn, fiindca, din nou, imo, Windows 7 > Windows 10. Au probleme cu instalarea driverelor, fiindca, ghiciti ce? Inca, la ora actuala, nu exista drivere pentru anumite componente de calculator pe Windows 10! happy
Totusi, e o parere subiectiva si depinde de preferintele fiecaruia. Daca iti place Windows XP, poti sa-l folosesti in continuare doar pentru simplul motiv ca iti aduce aminte de trecut si copilarie. Window 10 este pentru calculatoarele noi si pentru cei carora le place (foarte mult) sa incerce nou.
Asta este ceea ce cred eu despre Windows 10. big grin

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este un windows bun daca nu e piratat,modificat, virusat, daca ai o imagine originala si e activat cu licența e ok, este mai rapid ca windows 7, 8.1, nu prea da erorii asa cum datea windows 7, 8.1, programele se intaleaza ok,are windows defender bun, pentru mine e usor sa am acces la tot ce vreau, pentru mine e cel mai bun windows aparut vreodata, dar repet cand vorbim de piraterie e alta poveste sau de pentium 3, 4 de pe vremea xp ului, daca ai ssd va zbura

| mihai69 a răspuns:

E foarte bun. Îl am pe vreo trei mașini și sunt mulțumit.
Cu excepția acelor update-uri ce nu pot fi anulate, e chiar super OK. (mă rog, se poate bloca instalarea lor, dar nu e recomandat).
===
rolling on the floor „... nu am gasit pe cineva la care sa-i placa..." =» corect: CĂRUIA să-i placă.

| Blastphemy a răspuns (pentru mihai69):

Dezactivezi și dai update când vrei tu.

| Caro34 a răspuns:

Pe mine nu ma incanta... In afara de imaginile dragute ce mi le pune singur pe desktop totul e aiurea; Windows XP era mai OK si la fel si Office-urile mai vechi. Lucrai usor cu ele, instalai programe usor, acum nu mai stiu pe unde sa le caut... aiurea! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput eram si sceptic ca xRaduC, dar mi-am luat un pc in 2016 si rulez win 10 pe el si pot sa zic merge brici!

| xRaduC a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt sceptic, din moment ce i-am oferit sanse multiple in ani diferiti, de fiecare data fiind dezamagit.
Nu ar trebui sa tragi concluzii pripite despre oameni, mai ales daca nu stii situatia concreta!winking

| sweetangels a răspuns:

Inca nu am gasit pe cineva la care sa-i placa...

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Excelenta. Nu am avut probleme cu el. Desigur, iti trebuie cateva cunostinte de baza ca sa-l pui la punct asa cum trebuie si conteaza foarte mult daca este varianta de torenti, care stim ce buna este, sau OS-ul original.

| Adiadictie a răspuns:

O parere buna de el si rea de mine. nu stiti ceva programe pentru retardati. cum ar fi antiresetari.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Este aruncat pe piata, pentru a putea primi feedback-uri de la utilizatori, in vederea dezvoltarii soft-ului. Plin de probleme enervante. Am revenit la W7.

| SynapseNinja a răspuns:

Sincer, mie îmi place. Îl folosesc cam de jumate de an și sunt mulțumit de el (în afară de acele update-uri dese și unele programe cam inutile). Merge stas n-am ce zice, nu prea ai nevoie de antivirus.

| Petrovic a răspuns:

Mie imi place. Il folosesc de un an si 3 luni. Mi se pare mult mai bun (din punct de vedere al comenzilor) decat Windows 8 sau 8.1.
Am folosit inainte W8.1 si W7. Mama are pe calculator Windows XP. Aproape ca nu mai stiu sa umblu pe el. Atunci erau alte vremuri.
Ce imi place la Windows 10?
Nu pot spune ca nu imi place, pentru ca este usor de utilizat.

| Blastphemy a răspuns:

Cel mai bun. Am Windows 10 Pro. Nici nu mai am nevoie de antivirus. Merge stas.

| anonim_4396 explică (pentru Blastphemy):

Care e diferenta dintre Windows 10 Pro is Windows 10 Home?

| Blastphemy a răspuns (pentru anonim_4396):

Windows 10 Pro are mai multe caracteristici. Eu unul, n-am observat o diferență atât de clară.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie clar pe site-ul M$. Sau pe wikipedia.
În mare e simplu - are mai multe servicii care rulează în background - daci are nevoie de resurse mai mari. Nu-l recomand dacă nu ai nu-ș'ce servere de ținut.

| TheCoolMouseK a răspuns:

Cumpara-ti windows 7. E vechi, dar sigur si nu te bombardeaza cu aplicatii inutile!

| Blastphemy a răspuns (pentru TheCoolMouseK):

Eu am dezactivat tot ce mă deranjează.