| Stoleru_Andrei_1975 a întrebat:

Ce placa video are laptopul asta Laptop Lenovo IdeaPad G50-70, Intel Core i3-4030U, 1TB HDD, 4GB DDR3, Intel HD Graphics 4400, FreeDOS
si daca va ajuta va dau si site-ul de unde l-am gasit http://www.mediadot.ro/......00-freedos
(prin "ce placa video are" ma refer daca e integrata sau dedicata nu de cat e )
Dau FUNDA! :)

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Vorbesti prostii. Integratele de la Intel sunt in majoritate folosite pe laptop-uri, performantele difera in functie de ce procesor detine laptop-ul. Intel nu iti da 10-20 mb, ci placa video integrata isi ia din ram in functie de cat dispune laptop-ul ( daca ai 2gb, vei avea 800mb memorie video, 4gb de ram, 1700 mb video, 6gb 2gb video si tot asa ) Placile video integrate sunt bune! Nu sunt bune pentru gaming, dar pentru activitati multimedia este mai mult decat ok. Adica la naiba, cu celeron-ul meu dupa laptop 1. 8ghz dual core am redat un film bluray de 50gb fara probleme. Am si terminat crysis 2 pe low in 25 fps tot fara probleme. Si asta cu grafica integrata.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Placa video pe unele modele de laptop nu o poti upgrada asa ramane defintiv pe placa de baza, latopul e ok

| Jipa95 a răspuns:

Grafica integrata in procesor ( Hd 4400 ) care nu are memorie proprie, ci depinde de memoria ram.

| RB26DETT a răspuns (pentru Jipa95):

Si la Intel ai doar 10-20 de mb pe care ti-i da sa-i folosesti laughing De aceea e mai bine sa-ti iei de la AMD daca nu ai bani de ceva performantwinking o placa video integrata de la AMD imi da 256 mb si chiar 256 de mb! suporta maxim undeva la 800 dar na, doar 2 gb de RAM laughing)
Placile video integrate nu sunt bune de nimic! Ia din RAM si nici bune nu-s!

| RaduTN a răspuns (pentru Jipa95):

Jipa,faină poza de profil.laughing

| RB26DETT a răspuns (pentru Jipa95):

Eu am spus ca nu sunt bune, m-am referit la gaming, pentru activitatile multimedia sunt ok.
Eu stiu ca placa video integrata isi ia din RAM dar nici nu-i poti spune placa video ca este de fapt procesorul grafic pe care orice laptop/pc il are dar pe langa asta mai sunt si alea mai bune care au placa videowinking si am vazut laptopuri cu 4 gb RAM si Intel HD graphics pe gta IV a dat baiatul la setari si ii scria 240 de mb din 20 laughing ce sa mai zic? Eu nu mi-as lua niciodata un pc/laptop cu placa video integrata adica doar cu procesorul grafic, asa sunt si telefoanele, d-aia la majoritatea samsungurilor cu 1 gb RAM ai doar 768 mb RAM ca procesorul grafic foloseste 256 mb [pacat ca doar alea de la Mali folosesc atata si totusi sunt cele mai proaste laughing, GPU-ul adreno de pe telefonul meu, xperia M, foloseste 184 mb... asa si la pc-uri doar ca astea de pe telefoane folosesc mai mult din RAM decat fac gpu-urile Intel laughing
De fapt, laptopurile in ziua de azi sunt niste panarame pana in 2 000 lei dar si unele peste, vezi Intel core i3 de 2.4 ghz dual, placa video integrata si 4 gb RAM, hdd de 500 gb, ala nu-i laptop de 2 000 de lei nu as da nici 1 000, atat am dat pe un Acer aspire one acum 2 ani: 1.3 dual, 2 Gb RAM si placa video integrata ce ia 256 mb laughing Cel mai bun este un desktop, dai undeva la 1 800 lei si ai un pc de gaming mai casual sa zic asa, un laptop la asemenea specificatii costa undeva la peste 3 000 oh go on
Stiu destule, stai chill! Am avut multe experiente la viata mea, stiu ce sa aleg si ce sa nu alegwinking
Si cand am spus iti da, imi da si mai stiu ce m-am referit ca imi da acces la, doar ca unora trebuie sa le desenezi sa inteleaga, Doamne, mare ti-e gradina laughing
Si chiar daca umbli doar cu programe si cu alte alea, de ce ti-ai lua un laptop cu placa video integrata? Nu vad rostul pentru care sa-ti iei un pc cu procesor de nu stiu cate nuclee si nu stiu ce frecventa daca placa video e integrata...

| Jipa95 a răspuns (pentru RB26DETT):

Vorbesti prostii. Integratele de la Intel sunt in majoritate folosite pe laptop-uri, performantele difera in functie de ce procesor detine laptop-ul. Intel nu iti da 10-20 mb, ci placa video integrata isi ia din ram in functie de cat dispune laptop-ul ( daca ai 2gb, vei avea 800mb memorie video, 4gb de ram, 1700 mb video, 6gb 2gb video si tot asa ) Placile video integrate sunt bune! Nu sunt bune pentru gaming, dar pentru activitati multimedia este mai mult decat ok. Adica la naiba, cu celeron-ul meu dupa laptop 1. 8ghz dual core am redat un film bluray de 50gb fara probleme. Am si terminat crysis 2 pe low in 25 fps tot fara probleme. Si asta cu grafica integrata.

| RaduTN a răspuns:

Integrată

| Treistariustar a răspuns:

Are placa video Integrata http://ttap.co/11a8zNX