| ReddY25 a întrebat:

Ce poate fi când un laptop mai are 30% baterie și vrei să-l pornești, ledul albastru pâlpâie?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil este limita la care trebuie sa conectezi alimentarea de la priza. La laptopul meu este la 20%.

| NLS a răspuns:

1) ar putea fi setata aiurea limita inferioara in Power Options

https://www.thewindowsclub.com/......ows-10.png

verifica Low battery level (si action)
Critical battery level. (si action)
mai exact, uita-te la toate de la Battery, sa nu fie ceva setat la ~30%

2) ar putea fi defect incarcatorul sau portul de incarcare

3) bateria este slaba si inmagazineaza tot mai greu curent

Pentru a putea da indicatii mai exacte, ar ajuta macar sa stim in ce an a fost produs laptopul, (sau din ce an dateaza bateria, daca nu e cea originala) si in plus, ar trebui masurata capacitatea de incarcare, etc

Poate fi inclusiv ceva defect pe placa de baza, dar nu putem spune asta cu certitudine, trebuie verificat.

Daca bateria e detasabila, o poti scoate si verifica daca functioneaza cum trebuie la priza.
Daca nu e detasabila, ar trebui dus la un service sa testeze fara ea, plus ce am zis mai sus.

| rxbiesx a răspuns:

Poate e o bomba atomica!

| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Din experiența mea, când un laptop are bateria la 30% și ledul albastru pâlpâie, ar putea însemna că bateria este descărcată sau există o problemă cu alimentarea. Este posibil să fie nevoie să conectezi laptopul la încărcător și să aștepți ca bateria să se încarce suficient pentru a porni laptopul. Dacă problema persistă, poate fi util să consulți manualul laptopului sau să contactezi asistența tehnică pentru a primi sfaturi specifice pentru modelul tău de laptop.