| RoxanaElena007 a întrebat:

Ce pot face sa am mai mult spatiu de stocare liber pe telefon? Am multe poze importante și nu îl pot reseta sau să îl schimb, am dezinstalat multe aplicații inclusiv toate jocurile dar tot nu am spatiu liber... Am încercat cu un card micro SD și nu pot salva nici un fișier pe el...

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

In mod normal se pot salva pe card fișierele. Daca nu merge, ori e defect cardul, ori telefonul. O soluție buna e alt telefon ca asta nu pare a fi în regula daca nu te lasă sa muti fișierele pe card.

| darrio2007 a răspuns (pentru halogen001):

Probabil, cum cred multi, se referă la aplicatii, ca nu le poate muta pe card.

| RoxanaElena007 explică (pentru halogen001):

Probabil e ceva de la card, telefonul nu il pot schimba momentan(il schimb aproximativ odata la 3 ani, depinde de calitatea lor), am un a20e. O sa mai incerc sa il introduc din nou, in cel mai rau caz imi cumpar alt card. Unele fisiere cum ar fi pozele le salveaza, altele nu prea functioneaza.

| halogen001 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Da. Am si eu un telefon care strica cardurile. Dupa ce bag cardul in el, merge un timp, apoi cardul nu mai poate fi scris, nu se mai poate șterge, dar se poate citi. Depinde de toate, de card, de telefon. Ar trebui încercat cardul în calculator pentru a vedea daca merge și daca nu merge trebuie încercat un card nou. Se poate încerca și mutarea fișierelor din telefon în calculator și de acolo pe card.

| cfrtobias a răspuns:

Poate iti e defect micro SD (sau prea mare si poate nu recunoaste telefon), ai incercat restart telefon sau ceva?

| RoxanaElena007 explică (pentru cfrtobias):

Nu e prea mare, limita telefonului(a20e) e de 256 sau 512 gb, nu mai tin minte iar al meu are doar 32gb. Probabil nu am un card de calitate(nu mai stiu de la ce firma e dar sigur nu e Samsung, Kingston sau SanDisk, l-am luat la intamplare dintr-un magazin micut, am avut nevoie de el la vechiul meu telefon cam acum 3 ani, pe acela a mers fara probleme), dar varianta sa fie defect poate fi posibila, dar atunci nu il mai dedecta telefonul in fisierele mele...

| dinaprilie a răspuns:

Fa/ti o adresa de email la gmail. Vine cu spatiu de srocare in cloud pentru poze. Le poti muta acolo si astfel eliberezi mai bine de 10-15gb. Succes.

| RoxanaElena007 explică (pentru dinaprilie):

Stiu de varianta de gmail si drive, dar cele mai multe le am in OneDrive si google photos. Multumesc pentru sugestie.

| dinaprilie a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Alternativ le poti exporta pe un hdd extern din onedrive.

| random1620 a răspuns:

Sterge datele cache in primul rand
Dupa poti sa iti reinstalezi aplicatiile de social media, gen insta, tik tok, Facebook, spotify, pentru ca datele raman tot acolo (inclusiv conversatii, cu exceptia whatsapp-ului, acolo conversatiile se sterg, dar in rest trebuie doar sa stii sa te reconectezi si dupa aplicatiile respective vor ocupa mai putina memorie)
Daca nici dupa asta nu merge, atunci trebuie sa gasesti un app in care sa-ti pui pozele si sa se salveze acolo si sa iti resetezi telefonul si dupa sa le salvezi iar pentru ca eu alta varianta nu gasesc