| doraz a întrebat:

Ce pot sa sterg din computer pentru a nu mai fi plin Lokal Disc (Dhappy?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi ar fi mai multe chestii.Hai să încep cu ce ar fi mai uşor pentru tine că nu ştiu dacă eşti începătoare sau mai avansată în folosirea calculatorului.
Poţi dezinstala programele ce nu le foloseşti, şterge fişierele temporare şi defragmenta HDD.
Dezinstalarea programelor bănuiec că ştii cum se face, nu?
Ştergerea fişierelor temporare din folderul temp
Aşa cu m este mai sus în Windows se găsesc 2 foldere temp; unul în C:\Windows şi celălat care este cel mai intens folosit în
C:\Documents and Settings\USER\Local Settings\Temp
unde USER=numele cu cre te loghezi/de cont pe Windows
Recomandare
Folderul este ascuns inplicit. Pentru a-l face vizibil trebuie să faci următoarea setare în prealabil:
My computer/Tools(acolo sus în bara de activităţi)/folder options/view(din fereastra ce apare sus în stânga este un tab cu numele ăsta).
Bifează următoarele opţiuni de acolo:
Show operating system folders
Show hideden files and folders
CU menţiunea de a restabili setările la normal prin debifarea lor după ce ai înceiat această operaţie.
Apoi intră în C:\Documents and Settings\USER\Local Settings\Temp
şi sterge conţinutul folderului nu folderul cu tot ce conţine că este de sistem, dar în prealabil închide toate aplicaţiile ce rulează, exceptând antivirusul astfel vei evita apariţia mesajelor că nu poate fi şters deoarece este utilizat de un program sau aplicaţie(înţelegi bănuiesc ce vreau să zic). ştergera se va face folosind tastele SHIFT+DELETE, asta pentru a nu le muta în Recycle Bin.
Tot aici în amplasarea asta vei mai găsi înca 2 foldere, şî anume Temporary internet files şi History
Primul conţine fişîerele tmporare de la IE, iar al 2lea istoricul paginilor de internet. Şî conţinutul acestora se pot şterge fără probleme tot aşa cum am zis mai sus.
Pentru am mai elibera poţîn spaţiu şi în caz cu foloseşti funcţia de Help and support, dar tebuie să cunosti puţin nişte noţiuni,(adică ajutor şî asistenţă care în de fapt acele informaţii ce ţi le dă Windows-ul dacă apeşi tasta F1) se poate şterge conţinutul folderuluiHelp din C:\Windows, exceptând folderul Tourus ce nu se pote şterge că este folosit de Windows Tour, aplicaţie ce se poate elimina numai in cazuri excepţîonale să zic aşa (adică prin refacerea Windows-ului folosind Nlite de exemplu, că este cea mai populară metodă de „tunare" a unui Windows şî pe care şî eu o folosesc dar numai pentru uz personal că altfel se numeşte piraterie şî nu sunt în general de acord cu pirateria de soft şi jocuri). Succese şî sper că te-am ajutat.

| Floreenofficial a răspuns:

Fisierele nefolositoare care ocupa mult spatiu degeaba...

| zalisa a răspuns:

Fişierele care nu îţi mai sunt de folos.
Bze

| HasuX a răspuns:

Depinde ce ai in D. Daca ai windows-ul si programe poti sterge din programe iar daca ai jocuri, filme, muzica etc...sterge din ele.

| yulya031 a răspuns:

Sterge din partitia Local Disk D: ce nu ai nevoie.

| vazelin a răspuns:

Pai depinde ce ai in D: fileme, jocuri, muzica etc. sterge-ti din filme sau jocuri si nu iti tine in calc filme la care nu te uiti... cunosc si eu pe cineva si isi tinea in calc si filmele pe care le vazuse... Le-ai vazut --> Le stergi! si la jocuri la fel. nu te joci il stergi!

| rob878 a răspuns:

Foloseste acest program ccleaner de pe http://ccleaner.com

| SunetAlb a răspuns:

Manelele

| secret_7568 a răspuns:

Salut pai in primul rand da disk clenap apoi vezi cat ai pe partitie apoi stergi ce nu ai nevoie de ex jocuri, muzica.filme le poti vedea online muzica o formatezi in format aac ocupa mai putin filemele in mp4 si video pozele le misorezi in final vei vedea ca ramai cu multa memorie pe partitie fara sa stergi nimic