| dantiberiu a întrebat:

Ce se intampa cu cuvintele in engleza ce au la sfarsit ""ing "" sau ""ed"" de ex leaked si eating...devin la infinitiv sau ce

Răspuns Câştigător
| Eff a răspuns:

Verbele cu "ing" sunt la forma continua (arata o actiune continua): I am going (now) = eu merg acum
I have been going for 3 hours (merg de 3 ore)
I had been going for 3 hours when something happened (mergeam de 3 ore cand ceva s-a intamplat)
This time tomorrow I will be going to school. (maine pe vremea asta voi merge la scoala)

ed arata forma a doua si treia a verbelor regulate.
to walk - walked - walked
to play - played - played
= mers, jucat etc