Întrebare recomandată | Cristinel1994 a întrebat:

Ce se intampla daca faci un abonament la un telefon si dupa nu mai platesti deloc am auzit ca nu mai poti face abonament niciodata sau ca te da in judecata chestii din astea da ce naiba iti face de fapt?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Companiile de telefonie au metodele lor de recuperare a banilor. Ar trebui sa citesti contractul, ca acolo spune ce si cum.
Dar nu-ti recomand sa faci asa ceva, adica sa nu platesti, ca te scoate dator pe langa factura si cu penalizari zilnice, si te trezesti ca ai de dat o suma uriasa.
Au firme de recuperatori!
http://www.gandul.info/......ci-2465542

15 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă nu ai un motiv obiectiv forat bine întemeiat pntru care să nu plătești contravaloarea serviciilor da te pot acționa în instanță sau pot apela la firme specializate în recuperare de bani pentru a-și recupera banii ce li datorezi. Dacă poți dovedii că una sau mai multe clauze din contract nu au fost resectate de către furnizorul de servicii de telefonie cum ar fi de exemplu seeviciul nu a fost prestat la paramatrii(semnal prost, etc) atunci nu vei mai fi obligat să plătești nimic.De asemenea dacă vrei poți rezilia contractul în baza legii Legii 193/2000 republicată în 2012 dacă constați că încontract există clauze abuzive cum ar fi taxe de reziliere și altele ce sunt menționate ca și abuzive asupra clientului, dar asta nu te va scutii de eventualele obligații de plată în cazul în care serviciul este prestat optim.Succes

| CataC a răspuns:

Salut
Am facut-o si eu in tineretea-mi inteleapta.
Factura ta va ajunge la o firma de recuperi creante, care te va lasa o vreme buna (pe mine fix 3 ani fara cateva luni, la ani se prescrie), dupa care am fost nevoit sa platesc suma plus penalizari (atentie, penalizarile nu au voie sa depaseasca insumat suma initiala), plus despagubiri pentru ruperea anticipata a contractului (plata abonamentului pana la final).
Poti cadea la o intelegere cu ei sau te dau in judecata si platesti si cheltuielile de judecata.
Eu am vorbit cu ei si am esalonat, dar oricum am platit 13 milioane in loc de vreo 3 si ceva cat am tras teapa.
Sfatul meu e sa vezi cum te imprumuti si achiti daca nu ai banii.
Bafta

| onasis1961 a răspuns:

Firma de telefonie când ai făcut contractul a trebuit să vii cu un act de proprietate.În baza acelui act titularul va fi dat în judecată!

| DjSannan a răspuns:

Hai sa iti spun eu cum sta treaba, daca iti faci un abonament la ei si nu mai platesti dupa cateva luni iti trimit harti acasa cu, cat ai de plata factura, a refer, dupa te lasa in pace vreo doi sau trei ani ca sa se adune penalizari. Dupa doi sau trei ani incep sa iti trimita harti ca ai de plata suma cutareapoi incep sa iti trimita somatii peste somatii si intr-un final te dau in judecata si te pune sa platesti penalizarile si cheltuielile de judecata si factura.Si nu se streseaza ei ci pun firme specializate cu asa ceva. Iti recomand sa nu faci asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai poti face alt abonament pentru ca figurezi in baza lor de date cu datorii. Datoria neplatita este preluata in timp de firmele de recuperare care umbla dupa tine sa-ti ia banii. Vezi tu, pana la urma vei plati, pentru ca o datorie indiferent cat de mica, iti va atarna greu in lista datorincilor publicata online si nu vei putea obtine nici un credit bancar, imobiliar, de masina sau de orice alta natura daca vrei sa iei. In ultima instanta se va ajunge si la judecata unde vei fi obligat sa platesti cu dobanda si eventual cheltuielile de judecata de asemenea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te dau in judecata, se aduna penalizari si in final exista firme de recuperari creante care se ocupa de treburi de genul. se poate ajunge in final la sechestru pe bunuri (bineinteles vd de o suma importanta nu cateva sute de lei)

| Smile2BHappy a răspuns:

Incearca si vezi ce se intampla.

| Sk1j4 a răspuns:

La inceput o sa primesti penalizari iar apoi o sa fi dat in judecata.
Poate fi inchis un abonament doar daca ai un motiv gen.In zona in care locuiesc nu mai am semnal si nu ma mai pot folosi de telefon.
Eu asa am renuntat.Mai aveam contract 1 an si 2 luni iar motivul l-am pus ca nu am semnal(chiar nu aveam semnal).Au verificat daca exista sau nu semnal in zona la acea retea dupa care mi-au inchis abonamentul.
Asta dupa vreo 3 luni cam asa.
Si 2 cereri.Prima nu a fost aprobata doar a doua.

| Iulian0000 a răspuns:

T da in judecata " chiestii din astea "winking
big grin

| lllarisaa02 a răspuns:

Dfhhgf

| Ionel_Emilian_1993 a răspuns:

O sati trm cateva somatii din alea acasa......si degeaba te dau in judecata daca nu ai bunuri pe numele tau si inca ceva te baga in baza de date la rau platniki si o sati cauzeze in viitor daca vrei un imprumut chesti din astea

| Andrei_Entix_2001 a răspuns:

Stai liniștit!
Nu au ce sa îți facă dacă nu ai bunuri pe numele tău poate sa te dea în ce judecata vor ei!
Și eu mâine ma duc sa ridic telefonul?

| Modo_Vlad_1997 a răspuns:

Pana la urma ce se intampla, as vrea sa fac si eu "magaria" asta laughing, ma da in judecata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Modo_Vlad_1997):

Daca vrei sa iei vreodata credit de la vreo banca pentru casa, masina, alt telefon sau cine stie ce, nu fa asta! Te vor urmari cu companiile de colectare a debitelor si te vor lista pe lista rau platnicilor care este publicata online si de unde toti cei care dau credite te vor verifica.

| Cirstea_Victor_1986 a răspuns:

Nu are nimeni ce sa iti faca,mai ales daca nu ai nimic pe numele tau si nu ai nici servici, in primul rand in contract nu sunt stipulate, si in al doilea rand tu nu garantezi ca ai de unde sa platesti, nu e ca la banca, persoanele fizice nu am auzit sa fie date in judecate