| Anonimul151 a întrebat:

Ce sisteme de "securitate" exista de ex pentru cei care închiriază apartamente în regim hotelier?

Aici ma refer la o "tehnologie" care sa se poată desfășura de la distanță.
Adică când turistul intra prima dată în apartament, sa primească de la proprietar prin sms, codul prin care să deblocheze ușa. Iar acel cod să fie "sigur", și să se schimbe de câte ori dorește proprietarul. De preferat atunci când vine alt turist...

Cum aș putea cauta astfel de sisteme?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sau pui la ușa un "smart lock" programabil de la distanță. Ai grijă să fie asigurat de o baterie de back-up!

| mODIN a răspuns:

In Alba Iulia cand am mai fost am vazut un sistem interesant de care n-am mai dat nicaieri altundeva.

La intrarea in bloc sau pe gardul de la poarta e o cutiuta mica cu un cifru in care se gaseste cheia. Cand ajungi, anunti proprietarul care nici macar nu trebuie sa fie in acelasi oras, el iti spune care e cifrul, iar apoi scoti cheia de acolo si iti vezi de treaba.

La plecare pui cheia unde ai gasit-o si gata.

| Dragobeta a răspuns (pentru mODIN):

E veche. In hotelurile mici din Bucuresti se practica asta, ca sa nu aiba receptie noaptea. cum au fost inlocuite cu cifru atat la intrare cat si la fiecare camera.

| Dragobeta a răspuns:

Asa ceva se practica acum: https://www.denisnetwork.com/......-tuya.html
Codul poate fi schimbat de cate ori vrei.