| ElenaGhilbert a întrebat:

Ce site-uri cunoasteti care sa traduca foarte corect din limba romana in alta straina?

1 răspuns:
| Gizăz a răspuns:

Nu există aşa ceva. Oamenii care caută asta sunt total atehnici. Când traduci ceva te foloseşti de un software cu anumiţi parametri, cu un anumit algoritm. Fiind doar o "maşinărie", nu e capabil să-ţi traducă lucruri nuanţate. Iar traducerea reală, de calitate, poate fi făcută numai de oameni. Pentru că presupune şi interpretare plus anumite "nuanţe" gramaticale.

Google Translate rămâne cel mai apropriat de ideal, dar ce cauţi tu nu există. Sfatul meu? Dacă ştii engleză sau altă limbă de circulaţie mare, tradu în sau din aia. Mai mişto dacă e vorba de aceeaşi familie. Primeşti rezultate mult mai bune dacă de exemplu vrei ceva tradus în sau din germană şi o treci prin engleză, nu română.