| TecHno a întrebat:

Ce trebuie sa stiu pentru a deveni web designer?

stiu HTML si CSS si invat PHP

folosesc Photoshop, Dreamweaver si Gimp

3 răspunsuri:
| Twitter a răspuns:

HTML si CSS sunt fara valoare in comparatie cu noile standarde W3.C, si anume HTML5 si CSS3, de astea ai nevoie in primul rand pentru ca in 2014 vor fi standardele oficiale de la World Wide Web Consortium. Apoi mai ai nevoie sa stii jQuery (e simplu si e o librarie Javascript) PHP/mySQL ai nevoie daca vrei sa fi dezvoltator, nu au legatura cu Designul. Apoi trebuie sa stii sa folosesti Adobe PS/AE/Flash. Ai nevoie de imaginatie si ceva logica, ai nevoie sa cunosti ceva SEO, si poti sa citesti cat mai multe articole despre noile standarde web care sunt destul destul de simplu de invatat dar se pot face multe lucruri foarte complexe cu ele (e vorba de HTML5/CSS3).

Asta e parerea mea personala despre ce are nevoie un web designer.

| FashionDiva a răspuns:

Ai inceput bine, acum aprofundeaza pe exemple clare. O resursa buna - http://learn.mozku.com

| Vlad9371 a răspuns:

Hohohohohooo usor frate. Ca sa fii un webdesigner trebuie sa stii bazeleadica:HTML, FLASH, Photoshop si PHP. Daca stii aste deja te poti considera webdesigner.