| anonim_4396 a întrebat:

Ce viteza are internetul? Ma refer la cati km/h sau km/s de exemplu. Serverul e in SUA si noi in Romania si facem un dest de viteza sau downloadam din SUA. Cu cati km/h sau mai bine zis pe secunda ajunge fisierul la noi in pc din SUA?

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Informatia poate circula cu viteza pe care o permite infrastructura. Dar asta nu cauzeaza decat lag. Internetul direct prin satelit ajunge la viteza luminii. Ideea e ca acea cantitate de informatie pe o primesti pe secunda depinde de fatorii fizici pe care il are calculatorul tau, placa de retea (majoritatea sunt pe 100mbs), viteza de scriere a HDD-ului, puterea procesorului, etc.
Chiar daca ti se oferea o viteza de 100mbs, nu vei downloada cu atata daca HDD-ul nu face fata.
E improriu sa zici ca informatia face km/s (timp), deoarece nu conteaza viteza ei, ci cantitatea. Intr-o unitate de masura cum e secunda poti primi orice cantitate de informatie de la 0kb in sus.

| pepe a răspuns:

Informaţia circulă cu viteze măsurate în bytes şi în multipli Kb, Mb şi Gb, nu în Km/h.

| Incubus a răspuns:

Depinde de cate alte servere este nevoie pentru transmiterea datelor(nu transmiterea datelor cere timp ci cat asteapta ele(in server) sa fie transmise mai departe)

| dracosu a răspuns:

Nu sunt km(kilometrii), ci kb(kilobiti) si viteza depinde de providerul tau de internet si de abonament