| David1331 a întrebat:

Salut, recent am schimbat internetul de la unul de 300 la unul de 1000mb pe secunda, mentionez ca sunt pe rds. In speedtest viteza e de 850 mb pe secunda dar in nu trece de 20MB/secunda maxim. Ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa inveti:
1. sa formulezi corect o propozitie /intrebare
2. 200Mbps nu este egal cu 200MBps
3. 1000 Mbps este limita maxima de viteza, permisa de provider.
In functie de partenerul /server-ul /site-ul de comunicare, viteza poate si mult mai redusa, chiar si aproape de 0 Mbps.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci la rds si îi intrebi.

| sierra1 a răspuns:

"In speedtest viteza e de 850 mb pe secunda dar in nu trece de 20MB/secunda maxim"

păi ori 850 ori 20, cum e?

| doctorandus a răspuns:

Baga un Linux, de ex. un Boot CD.

Instalezi iperf3. Dai comanda:

iperf3 -c speedtest.wtnet.de -P 8 -p 5206 -R

8 este numarul de procesoare virtuale, poate sa difere la PC-ul tau (de ex. 4 nuclee cu hyperthreading fac 8), iar in loc de 5206 poate fi de la 5200 la 5209, care o merge.

| David1331 explică:

In torente nu trece de 20mb/s