| lobont98 a întrebat:

Ce windows imi recomandati dintre XP sp3 si windows7 pentru un laptop cu procesor dual-core 2.3 Ghz, 3GB RAM, 256 placa video si hdd de 320GB. Vreau sa folosesc laptopul la jocuri si sa mearga cat mai bine.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Windows XP SP3.W7 e bun dare trage din RAM 1GB. Placa video e la limita.
Descarca programul asta:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=20
Intaleaza-l si o sa-ti spuna daca poti rula W7.
Nu trebuie sa tii cont chiar de tot ce-ti spune, dat iti faci o idee.
Dar daca-l vrei pentru jocuri ramai la XP.

17 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Windows 7 este perfect și contrar ceea ce spun unii pe aici, că XP ar fi bun pentru jocuri, nu este așa.
Pe Windows 7 merg la fel bine toate aplicațiile care merg și pe XP.
La tine problema este alta și anume, placa video. Este mult prea mică pentru a juca orice joc decent.

| WR104 a răspuns:

Pentru jocuri exista XP, pentru toate celelalte avem W7.
Numai bine!

| MeConstantine a răspuns:

Pai un windows 7 Starter sau professional iti recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

XP este un sistem de operare depasit. Treci la 7 si rezuma-te la el, nu incerca sa folosesti 8, ala pare a fi o prostie.

| cristianox10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii pana nu il incerci windows 8 este fenomenallaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristianox10):

Am incercat Windows 8 in masina virtuala. Este un 7 cu apucaturi de smartphone/tablete. Nu stiu ce vezi fenomenal la el, ca sa nu mai spun ca este primul Win care de ani de zile mi-a generat ceva probleme de compatibilitate. Am fost fericit ca am ales masina virtuala, cred ca o luam razna daca-l instalam pe curat. Si nici macar vizual nu m-a incantat.

| cristianox10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum vrei sa il intelegi daca l-ai instalat in masina virtuala? windows 8 este foarte complex si nu poti doar sa il instalezi te uiti putin peste el si zici ca nu l-ai inteles

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristianox10):

Stii ce inseamna masina virtuala si la ce foloseste? happy Stii ce poti face cu ea? Cred ca nu-ti dai seama foarte bine despre ce vorbesti...

| cristianox10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene cred ca tu nu stii ce vb

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristianox10):

Nu sunt "prietene", ca nu ma uit la Mircea Badea. Hai sa incercam sa ne respectam, nu ma include adunaturii de idioti care constituie publicul aluia, da? In alta ordine de idei, sunt al dracului de sigur despre ce vorbesc, dar mi-e clar ca ne este greu sa conversam. Esti genul de "stie tot", si eu cu mesterii romani buni la toate nu am sanse sa ma impac.

| Tagaso a răspuns:

Windows 7 Ultimate, dar ca să meargă jocurile bine contează foarte mult placa video, ce placă e?

| AleXu224 a răspuns:

Windows 7 il am si eu merge perfect da sa iei unul original altfel peste un an va porni un program care zice ca ai windowsul piratat acel program te va inebuni zilnic are numele ''Interactive Services Detection''

| cristianox10 a răspuns:

Windows 7 desigur

| Dumitru_Dumi_1996 a răspuns:

Daca vrei sa il folosesti la jocuri iti recomand win xp.nu consuma la fel de multe resurse ca win 7

| beni12 a răspuns:

Ti recomand windows 7 ia mai multe resurse dar merge toate programele foarte bine

| Edy_Edward_1999 a răspuns:

XP este cel mai bun pentru jocuri happy