| anonim_4396 a întrebat:

Cei care lucreaza la un PC Service, unde repara calculatoare,le monteaza, etc. ce facultate au terminat? Incep sa cred ca am gresit facultatea.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Facultatea de electronica -automatica,dar in facultate nu inveti multe, doar teorie, iar reparatii nu prea sunt la moda, majoritatea cumpara ceva nou, decat daca te angajezi la un service gen depanero in rest asa ca pfa nu prea poti trai din asta

| 2EXA a răspuns (pentru RAY):

Sunt la automatica...

| 2EXA a răspuns (pentru RAY):

Inginerie-automatica si informatica aplicata

| RAY a răspuns (pentru 2EXA):

Care e probema?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu iti trebuie facultate pentru asta ci doar un curs/scoala, multa pasiune si studiu individual. Eu cand m-am apucat de montat/reparat PC-uri prin 98-2000 aveam calificare de inginer mecanic, un curs de depanare televizoare (mai mult autodidacta si aici), citisem "Biblia PC-urilor" (nu mai stiu titlul exact), citeam Chip si altele iar cand am avut internet cautam cu Google tot ce ma interesa. Si asa, din aproape in aproape, am invatat. Deci nu o hartie conteaza ci ceea ce sti si dorinta de a invata continuu.

| 2EXA a răspuns (pentru RAY):

Problema e ca eu am terminat profil uman si mi-e destul de greu sa recuperez si simt ca ma depaseste tot ceea ce fac, sunt in primul an, si imi place matematica insa voi face electrotehnica, chimie, matematici speciale si asa mai departe, si simt ca nu e ceea ce imi doresc...Am intrebat un prieten care e la acelasi profil in anul 3 si a zis ca in anul 2 au avut o materie care tinea de structura pc-ului, unei placi de baza sau ceva de genul, insa pana acolo mai este si simt ca totul ma depaseste.

| RAY a răspuns (pentru andreia67):

Corect,asa e, mare dreptate ai, din pacate in ziua de azi putini sunt si pasionati

| RAY a răspuns (pentru 2EXA):

Asculta de andreia, nu ai nevoie de facultate, stii engleza?

| 2EXA a răspuns (pentru RAY):

Aproape la perfect

| RAY a răspuns (pentru 2EXA):

Atunci cauta tutoriale, sunt tot felul, poti gasi pc urii, laptop vechi si sa le studiezi, eu asa am facut

| 2EXA a răspuns (pentru andreia67):

Ai putea sa imi dai mai multe detalii in privat?

| Gas a răspuns:

Facultatea nu te invata sa asamblezi/servicezi pcuri, cel putin in Romania. In cel mai "fericit" caz o facultate in domeniul calculatoare iti umple capul cu o sumedenie de limbaje de programare mai mult sau mai putin utile.

| NLS a răspuns:

Urmareste
lab501.ro
si forumul PCGarage, sectiunea News (Procesoare ) (Placi Video) etc...
eventual videotutorial.ro
plus ca gasesti pe Youtube o multime de informatii.