| Lightdark a întrebat:

Ceva păreri despre acest laptop https://altex.ro/......AP7K167EA/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

8 GB sunt inca suficienti, doar pentru navigat, filme si cateva programe mici si nepretentioaase, printre care si Office, Discord, etc.

Pentru cat timp, nu poate sti nimeni cu exactitate.
Chrome mananca si la ora actuala destul de mult RAM, dar peste 6 ani s-ar putea sa manance dublu fata de cat mananca acum, sau mai mult.

Pe scurt: 8GB sunt suficienti daca ai deschise in Chrome 4-5 TAB-uri de YouTube la rezolutie 2K.

Pentru 7-8 TAB-uri de YouTube cu clipuri 4K ce ruleaza toate in acelasi timp, deja scartaie, tind sa se umple cei 8GB (dar oricum nu duce procesorul atatea clipuri deodata, am dat doar un exemplu cam ce ar putea sa iti ingenuncheze RAM-ul).

Daca ai de gand sa instalezi vreun program de editare video (KdenLive, Hitfilm, VSDC, CapCut, Resolve),
sau de modelare (Blender), de proiectare, de facut muzica, suita de programare (Visual Studio), etc
nu mai sunt de ajuns 8GB (sau ajunge pentru unele, dar se va misca mai greu).

PARTEA buna e ca pe modelul ales de tine, se poate upgrada RAM-ul la 16 GB (e recomandat sa alegi 2 placi IDENTICE).

Iar daca il iei pe cel indicat de mine, are din start 16 GB (care nu se mai pot upgrada, dar nici nu e nevoie, nu ai ce face cu 32GB cu acel procesor).

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Merge pentru navigat pe net.

Deasemenea, acesta e o alegere foarte buna in acel buget, si vine cu 16GB RAM (la PC/laptop ai ce face cu 16GB RAM cu aceste procesoare, la telefoane cu acele procesoare amarate - nu):

https://altex.ro/......2XM0053RM/

| Lightdark explică (pentru NLS):

Pai are doar 8 GB RAM nu 16...

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

Al meu vine cu 16GB, nu cu 8, problema e ca sunt sudati de placa de baza, si nu pot fi inlocuiti daca se strica, si de asemenea, nu poti adauga alte placi mai mari, sa faci 32GB (dar asta nici nu e nevoie, procesoarele astea nu au nevoie de chiar atat de multa).

Cel indicat de tine vine cu 8GB, in 2 sloturi, cu cate 4GB in fiecare, deci pe viitor (cu alta cheltuiala), poti sa extinzi memoria la 16GB (sau chiar la 32, desi nu are sens).

| Lightdark explică (pentru NLS):

Deci în concluzie ii sunt de ajuns 8 GB RAM? Până în ce an vor fi suficienti? Mai mult de 5-6 ani?

| Lightdark explică (pentru NLS):

Ok mulțumesc că m-ai dumirit.zi buna in continuare ciao

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

8 GB sunt inca suficienti, doar pentru navigat, filme si cateva programe mici si nepretentioaase, printre care si Office, Discord, etc.

Pentru cat timp, nu poate sti nimeni cu exactitate.
Chrome mananca si la ora actuala destul de mult RAM, dar peste 6 ani s-ar putea sa manance dublu fata de cat mananca acum, sau mai mult.

Pe scurt: 8GB sunt suficienti daca ai deschise in Chrome 4-5 TAB-uri de YouTube la rezolutie 2K.

Pentru 7-8 TAB-uri de YouTube cu clipuri 4K ce ruleaza toate in acelasi timp, deja scartaie, tind sa se umple cei 8GB (dar oricum nu duce procesorul atatea clipuri deodata, am dat doar un exemplu cam ce ar putea sa iti ingenuncheze RAM-ul).

Daca ai de gand sa instalezi vreun program de editare video (KdenLive, Hitfilm, VSDC, CapCut, Resolve),
sau de modelare (Blender), de proiectare, de facut muzica, suita de programare (Visual Studio), etc
nu mai sunt de ajuns 8GB (sau ajunge pentru unele, dar se va misca mai greu).

PARTEA buna e ca pe modelul ales de tine, se poate upgrada RAM-ul la 16 GB (e recomandat sa alegi 2 placi IDENTICE).

Iar daca il iei pe cel indicat de mine, are din start 16 GB (care nu se mai pot upgrada, dar nici nu e nevoie, nu ai ce face cu 32GB cu acel procesor).

| ReddY25 a răspuns:

E foarte bun pentru ce ai tu nevoie