| Lightdark a întrebat:

Salut știe cineva dacă acest laptop vine cu Windows deja instalat? https://altex.ro/......AP7K167EA/

Răspuns Câştigător
| User0987654321 a răspuns:

Salut, scurt si la obiect, nu vine cu windows deja instalat, ala tu trebuie sa il instalezi singur :( Free DOS, care in romana inseamna "Fara Sistem de Operare ";) Windows il poti instala pe un stick usb. (https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10 ) O zi buna! :)

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Zice ca are freeDOS, asta nu te va ajuta cred ca mai putin de 50% din utilizatorii de Windows stiu sa foloseasca command prompt care este cam la fel cu acest freedos, numai zic de powershell, in orice caz ai nevoie de un sistem de operare serios precum windows 10/11 nu freeDos nu ai ce sa faci cu acesta...

Cumperi acest laptop si instalezi ce sistem de operare vrei fie ca pui windows 10/11 fie vreo distributie de linux, ce vrei tu

De ce pun ceva totusi pe acele laptopuri sisteme ca FreeDos? > pentru ca Distribuția lui nu necesită taxe de licență sau drepturi de autor, iar crearea distribuțiilor personalizate este permisă

pe cand windows este licentiat si trebuie platita licenta, ca vanzator cumperi licenta de la Microsoft si apoi adaugi acest cost al licentei in plus la costul laptopului, ceea ce mareste pretul acelui laptop!
Deci este intelept sa pui un sistem de operare pe care il descarci gratuit cand vinzi un produs
Desigur ca multe laptopuri vin cu windows licentiat, dar costa cum am zis in plus niste bani pentru aceasta licenta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie freedos

| johnnny123 a răspuns:

Că ești praf la matematică am stabilit. Dar nu știi nici să citești? Scrie foarte clar acolo că vine cu "Free DOS"