| WalterWhite a întrebat:

Cine imi poveste oricare Twilight (film, carte) funda!

Răspuns Câştigător
| acid10 a răspuns:

Publicat în anul 2005, "Twilight", romanul de debut al trilogiei care avea să-i aducă scriitoarei americane Stephenie Meyer succesul la nivel mondial, poate fi privit drept o pledoarie în favoarea universalităţii iubirii, întrucât, în spatele unui captivant scenariu SF, autoarea proiectează dragostea fără frontiere raţionale, de o profunzime care nu poate echivala decât prima experienţă sentimentală, prima iubire, primul fior adolescentin. Subiectul romanului gravitează în jurul poveştii de iubire dintre Bella, o tânără de 17 ani, şi Edward Cullen, un vampir născut la începutul secolului XX, salvat de la moarte când era încă un adolescent, de către doctorul Carlisle Cullen, el însuşi un vampir vechi de aproape patru secole. Tânărul, de o frumuseţe inumană, după ce trăieşte o experienţă care îl transformă în vampir, este luat sub aripa doctorului Cullen şi a soţiei sale, Esme, lor alăturându-se, de-a lungul timpului, alţi tineri de aceeaşi condiţie: Rosalie, Emmet, Alice şi Jasper. Cei şapte membrii ai familiei Cullen locuiesc în Forks, un orăşel din statul Washington, în aparentă armonie cu societatea locală, confruntându-se, însă, cu reticenţa locuitorilor rezervaţiei indiene La Push, a căror mitologie îi condamna pe"cei cu sânge rece". Bella Swan, personajul feminin principal al romanului, decide să vină să locuiască în Forks, alături de tatăl ei, după ce mama sa se recăsătoreşte, deşi nu este încântată de alegerea făcută; aduce amendamente noii sale case în ceea ce priveşte vremea ploioasă, monotonia provincială, interesul locuitorilor pentru viaţa sa personală şi spiritul comunitar pe care aceştia îl manifestă, uneori exagerat şi agasant. Totul se schimbă, însă, după ce descoperă pentru prima dată dragostea, alături de Edward. Relaţia celor doi are o evoluţie sinuoasă, de la aparentă indiferenţă, Edward păstrând distanţa pentru a nu o răni pe Bella, de al cărei miros se simte atras încă de la început, la indignare şi ignorare reciprocă în timpul cursurilor de biologie, unde erau parteneri de laborator, apoi gelozie şi o dorinţă excesivă a lui Edward de a o proteja, culminând cu o iubire care surclasează orice formă mde pasiune, o iubire pură, dar care, uneori, pendulează între un sentiment perfect şlefuit şi obsesie. Drama lui Edward, acest tânăr cu părul de bronz şi ochi ai căror irişi variază de la culoarea chihlimbarului spre negru, în funcţie de starea sa spirituală şi fizică (controlate de setea de sânge), centrează conflictul interior dintre lupta pentru supravieţuire şi iubirea faţă de Bella, de al cărei sânge ar putea fi tentat, în fond, o confruntare cu sine însuşi, pentru a-şi nega natura. Deşi membrii familiei Cullen îşi reprimau apetitul pentru sângele uman, vânând doar animale sălbatice, instinctul nu putea fi controlat în permanenţă, doar educat pe măsura trecerii timpului, motiv pentru care Edward şi fraţii lui preferau izolarea socială, deşi aveau toate calităţiile pentru a fi "cei populari" la şcoală; asta, desigur, până la sosirea Bellei, căreia îi va salva viaţa de trei ori, şi de care se îndrăgosteşte irecuperabil şi...pentru eternitate. Deznodământul acestui roman invită cititorul spre un final deschis, care va fi confirmat sau nu, de cel de-al doilea roman al seriei, "New Moon". Va fi Edward de acord să îi ofere Bellei nemurirea, transformând-o într-un vampir? Dacă nu, va supravieţui iubirea lor în ciuda diferenţelor, sau, mai mult de atât, este, oare, iubire cu adevărat? Poate fi capabil un vampir de iubire, sau, dimpotrivă, iubeşte pentru eternitate? Toate aceste enigme sunt elucidate de Stephenie Meyer în romanele "New Moon" şi "Eclipse", care continuă evoluţia acestui fascinant mit proiectat în contemporaneitate. De altfel, bestseller-ul "Twilight", romanul care a cucerit inimile adolescenţilor worldwide, urmează să fie ecranizat în cursul anului 2008, avându-i drept protagonişti pe Kristen Stewart şi Robert Pattinson.

Publicat în anul 2005, "Twilight", romanul de debut al trilogiei care avea să-i aducă scriitoarei americane Stephenie Meyer succesul la nivel mondial, poate fi privit drept o pledoarie în favoarea universalităţii iubirii, întrucât, în spatele unui captivant scenariu SF, autoarea proiectează dragostea fără frontiere raţionale, de o profunzime care nu poate echivala decât prima experienţă sentimentală, prima iubire, primul fior adolescentin. Subiectul romanului gravitează în jurul poveştii de iubire dintre Bella, o tânără de 17 ani, şi Edward Cullen, un vampir născut la începutul secolului XX, salvat de la moarte când era încă un adolescent, de către doctorul Carlisle Cullen, el însuşi un vampir vechi de aproape patru secole. Tânărul, de o frumuseţe inumană, după ce trăieşte o experienţă care îl transformă în vampir, este luat sub aripa doctorului Cullen şi a soţiei sale, Esme, lor alăturându-se, de-a lungul timpului, alţi tineri de aceeaşi condiţie: Rosalie, Emmet, Alice şi Jasper. Cei şapte membrii ai familiei Cullen locuiesc în Forks, un orăşel din statul Washington, în aparentă armonie cu societatea locală, confruntându-se, însă, cu reticenţa locuitorilor rezervaţiei indiene La Push, a căror mitologie îi condamna pe"cei cu sânge rece". Bella Swan, personajul feminin principal al romanului, decide să vină să locuiască în Forks, alături de tatăl ei, după ce mama sa se recăsătoreşte, deşi nu este încântată de alegerea făcută; aduce amendamente noii sale case în ceea ce priveşte vremea ploioasă, monotonia provincială, interesul locuitorilor pentru viaţa sa personală şi spiritul comunitar pe care aceştia îl manifestă, uneori exagerat şi agasant. Totul se schimbă, însă, după ce descoperă pentru prima dată dragostea, alături de Edward. Relaţia celor doi are o evoluţie sinuoasă, de la aparentă indiferenţă, Edward păstrând distanţa pentru a nu o răni pe Bella, de al cărei miros se simte atras încă de la început, la indignare şi ignorare reciprocă în timpul cursurilor de biologie, unde erau parteneri de laborator, apoi gelozie şi o dorinţă excesivă a lui Edward de a o proteja, culminând cu o iubire care surclasează orice formă mde pasiune, o iubire pură, dar care, uneori, pendulează între un sentiment perfect şlefuit şi obsesie. Drama lui Edward, acest tânăr cu părul de bronz şi ochi ai căror irişi variază de la culoarea chihlimbarului spre negru, în funcţie de starea sa spirituală şi fizică (controlate de setea de sânge), centrează conflictul interior dintre lupta pentru supravieţuire şi iubirea faţă de Bella, de al cărei sânge ar putea fi tentat, în fond, o confruntare cu sine însuşi, pentru a-şi nega natura. Deşi membrii familiei Cullen îşi reprimau apetitul pentru sângele uman, vânând doar animale sălbatice, instinctul nu putea fi controlat în permanenţă, doar educat pe măsura trecerii timpului, motiv pentru care Edward şi fraţii lui preferau izolarea socială, deşi aveau toate calităţiile pentru a fi "cei populari" la şcoală; asta, desigur, până la sosirea Bellei, căreia îi va salva viaţa de trei ori, şi de care se îndrăgosteşte irecuperabil şi...pentru eternitate. Deznodământul acestui roman invită cititorul spre un final deschis, care va fi confirmat sau nu, de cel de-al doilea roman al seriei, "New Moon". Va fi Edward de acord să îi ofere Bellei nemurirea, transformând-o într-un vampir? Dacă nu, va supravieţui iubirea lor în ciuda diferenţelor, sau, mai mult de atât, este, oare, iubire cu adevărat? Poate fi capabil un vampir de iubire, sau, dimpotrivă, iubeşte pentru eternitate? Toate aceste enigme sunt elucidate de Stephenie Meyer în romanele "New Moon" şi "Eclipse", care continuă evoluţia acestui fascinant mit proiectat în contemporaneitate. De altfel, bestseller-ul "Twilight", romanul care a cucerit inimile adolescenţilor worldwide, urmează să fie ecranizat în cursul anului 2008, avându-i drept protagonişti pe Kristen Stewart şi Robert Pattinson

| LuHan a răspuns (pentru acid10):

Foarte usor e sa iei de pe wikipedia...

7 răspunsuri:
| dr0wn a răspuns:

Eu iti poveste?

Este unu alergic la usturoi.El e gay si sclipeste la soare.
Una se indragosteste de el.
ATAT.

BLEOOOOH

| anonim_4396 a răspuns (pentru dr0wn):

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor NICE! desi mai demult mi-a placut laughinglaughing

| LuHan a răspuns (pentru dr0wn):

GAY ESTI TU si nu lasati parerile pentru tine!

| LuHan a răspuns (pentru LuHan):

Fara,,nu,,. xD