| cripistinna a întrebat:

Cine ma ajuta cdu routerul wireless? I-am bagat toate mufele si laptopul il gaseste, da zice ca there is no network connection sau ceva de genul...Sunt pe RDS si daca bag mufa de net in laptop nu se conecteaza.

5 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Netul de cartier de regula merge pe baza mac-ului placii de baza.Trebuie clonat mac-ul placii de baza a calculatorului, pentru ca sa intelegi mai bine intra pe site-ul Videotutorial.ro si cauti la "internet", o sa gasesti tot despre router.Succes!

| JeSa a răspuns:

Buna!
Pentru RDS, eu am folosit pana acum 2 router-e D-Link 524 si au mers exceptional.
Eu iti recomand sa iti iei un D-link 524 (merge si pe PPPoE, necesar la rds pe conexiunea noua).
Iar daca vrei securitate, scoate functia de alocare automata a IP-urilor ( sau o pui foarte restransa, de 2 IP-uri pe care le folosesti tu de fapt) si alegi alocarea IP-urilor dupa MAC. Si nu mai ai nevoie de nici o smecherie cu wireless parolat care iti scade viteza(nu simtitor, oricum o scade).
P. S (Ce mai stiu): Sa nu uiti sa-ti verifici happy sa ai la fel IP-urile si pe FIR SI WIRELESS. Daca speedtouch-ul este conectat la un port LAN al router-ului (si nu WAN), atunci folosesti router-ul pe post de switch wireless, normal nu mai trebuie sa dai ENABLE la DHCP pe ROUTER! Incearca sa setezi si manual ip-urile pe statii.
Bafta!

| ssimon a răspuns (pentru JeSa):

Am si eu o problema cu router, poti sa ma ajuti am adresa de messenger:simonsociu@yahoo.com. mersi.

| MaRRiaN a răspuns:

Ai facut setarile corespunzatoare? cele cu userul si parola de net? eventual cheama un prieten sa se uite el mai bine la router. O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Router-ul ăla trebuie setat. RDS funcționează pe sistem de autentificare, ai nevoie de user name și parolă. Router-ul mai are nevoie și de alți parametri pentru a-l seta corespunzător.
Mai bine chemi pe cineva care se pricepe.