| SSaleu20 a întrebat:

Clul la ramii ddr4 trebuie sa fie mai mica sau mai mare? Adica sunt mai buni unii cu cl15 decat unii cu cl17?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Https://linustechtips.com/......t-latency/
EXAMPLE

Channel A

Slot 1 1600 CAS 9

Slot 3 1600 CAS 10

Channel B

Slot 2 1866 CAS 9

Slot 4 1866 CAS 9

Channel A and B will run at 1600MHz.

Channel A will use CAS 10, Channel B will use CAS 9 when in dual channel.
Sper ca ai inteles. Plus, daca e exact la fel ar trebui la cl 17 sa aiba o frecventa mai mare (nu e obligatoriu, dar asa ar fi "normal").

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

La orice ram, cl-ul e ok sa fie cat mai mic. Depinde si ce frecventa au. Unii (chestii "figurative", matematic vorbind; un ram cu o frecventa de 3000 cu cl 15 este la fel cu unul de 3400 cu o frecventa de 17. Ca performanta, n-o sa vezi diferenta). Uite o comparatie stricta: Acelasi producator, 16 gb, cl-uri diferite:
http://bit.ly/2KPXRGb Cei cl17, chiar daca au CL17, sunt mai performanti cu aproximativ 10% la viteza (nu stiu daca o sa ai nevoie de asa ceva). Totusi, e o diferenta de pret mare. Pe scurt, CL cat mai mic sa cauti, daca gasesti.

| SSaleu20 explică (pentru CM7YRE):

Pot sa pun ram in dual chanel daca o placuta e de 8 gb ram 2400 si cl 16 si una e exact la fel doar ca are cl 17?

| CM7YRE a răspuns (pentru SSaleu20):

Https://linustechtips.com/......t-latency/
EXAMPLE

Channel A

Slot 1 1600 CAS 9

Slot 3 1600 CAS 10

Channel B

Slot 2 1866 CAS 9

Slot 4 1866 CAS 9

Channel A and B will run at 1600MHz.

Channel A will use CAS 10, Channel B will use CAS 9 when in dual channel.
Sper ca ai inteles. Plus, daca e exact la fel ar trebui la cl 17 sa aiba o frecventa mai mare (nu e obligatoriu, dar asa ar fi "normal").

| GabiDumitrescu a răspuns:

Latenta mai mica duce la rata de transfer mai mare, daca discutam de rami cu aceeasi frecventa. Depinde si de restul specificatiilor, dar in principiu cei cu CL mic au potential de overclocking mai mare si se comporta mai bine ca cei cu latenta mai mare.