| CyberDune28 a întrebat:

Consuma mult curent daca las PC in stand by noaptea?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

E logic ca nu consuma mult, intrebarea este cat consuma.

Fara un aparat special montat in priza ca sa vezi consumul real nu se poate spune cu exactitate, insa estimez un consum de 5% din consumul maxim(peak).

Cum fiecare PC are componente diferite, unele sunt riguri cu 7 placi video, altele doar cu integrata, evident ca unele vor consuma chiar si 50W in standy, altele 5W.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, nu. Dar în timp... Se adună.

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
În general, sub 100 w. (fără să lași monitorul deschis)

Răspuns utilizator avertizat
| SuperCoolDude a răspuns:

Nu mai bine il scoti tu din priza ca sa nu ingrasi factura de curent, risti scurtciruit, posibil incediu si nu mai postezi despre consumul pe internet (Care e oricum evident ca exista)? happy

Eu cred ca e cel mai bine. Il scoti din priza atunci cand nu il folosesti. Iar in timp, buzunarul tau iti va multumi. Si factura la Enel la fel

E un obicei bun de pus in practica: scoate consumatorii pe care nu ii folosesti din priza

Sper ca te-a ajutatwinking bafta

| Daria9 a răspuns:

Un răspuns grozav de la Frank. Multumesc pentru ajutor.
https://www.tpu.ro/......y-noaptea/ https://granny9.com