| Stefan3D a întrebat:

Conteaza asa de mult viteza de scriere la un SSD?
Ma refer ca ai nevoie la el cel mai mult sa citeasca datele (boot windows, games, etc) decat scriere... astept raspuns

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Conteaza la fel de mult scrierea cat si citirea! Ce crezi cum se realizeaza salvarile? prin scriere! Apoi pentru anumite fisiere le scrie din nou apoi le citeste, de aceia e la fel de importanta scrierea ca citirea...

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conteaza viteza de scriere, exemplu daca instalezi un windows conteaza cum scrie, daca instalezi un joc, software etc conteaza foarte mult viteza de citire incepanad de la intrarea in windows, uite un exemplu pe un stik usb instalarea dureaza 25 de minute windows 8.1 pe un ssd daca dureaza 5, 6 minute maxim, intrarea in windows hdd 30 de secunde pe un ssd 5 secunde, pentru gaming e bun hdd, pentru ca un hard pentru gaming ssd costa mult

| K0sti a răspuns:

Ca sa vezi cat de mult conteaza si alinierea corecta a partitiilor, nu numai faptul ca e SSD!
http://www.epasystems.ro/ssd-alinierea-corecta-a-partitiilor/