| boby5665 a întrebat:

Daca am o baterie externa pentru telefon, as putea-o folosi si pentru laptop?

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

@SeReNoo - Puterea se masoara in W si reprezinta produsul dintre tensiunea si intensitatea curentului electric. Aici este vorba de capacitatea acumulatorului, care se masoara in mAh sau eventual Ah.

Ar fi cam greu ca dintr-un acumulator de dimensiuni atat de mici sa incarci un alt acumulator de 11V si 4000-5000mAh...

| boby5665 explică (pentru virusake):

Daca baterie externa este de 12000 mAh ar putea?

| virusake a răspuns (pentru boby5665):

Cred ca stiu de ce acumulatori vorbesti, dar stiu ca nu iti furnizeaza o tensiune suficienta pentru a incarca un laptop. Plus de asta ar fi si cam greu sa transformi acel usb care pleaca din el la acea interfata de incarcare a laptopului.

| ombladon a răspuns:

Nu,nu ai cum!

| SeReNoo a răspuns:

Doar daca are aceeasi putere. Adica. pentru telefon este aproximativ 4, 2V sau 2 si ceva. depinde de telefon. Dar laptopul consuma diferit.