| Deasonyka a întrebat:

Salut,

Problema mea e urmatoarea:
-cand incerc sa bag in priza orice aparat electric, la orice priza se produce o flama mai mare sau mai mica.

Mentionez ca nici una din prize nu are legatura la pamant

care este cauza acelei flame?

P.S: daca cumpar un prelungitor cu circuit de protectie scap de problema
Mi's-a ars placa de baza la calculator (desktop) si nu as vrea sa patesc din nou! Ce pot face?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, așa ceva e o idee buna
https://www.emag.ro/......DN25CMBBM/

| xerxes1 a răspuns:

Este normal.Toate fac asa doar putini observa.
Prelungitorul este bun doar daca computerul este prea departe de priza.
Daca ai o supratensiune pe retea se va arde atat prelungitorul cat si computerul.
Are la interior un varistor de 20 de bani.Am demontat cateva ca picau intrerupatoarele.

| Deasonyka explică (pentru xerxes1):

Cu toate astea mi se ard placile de baza intr o veselie ca imi baga scurt in calculator de ce?

| xerxes1 a răspuns (pentru Deasonyka):

Motivul trebuie cautat in alta parte.
Alimentarea nu intra in placa de baza.Ai o sursa complet izolata care din 220 alternativ iti da 12v, 5v, 3, 3v etc continuu.
Daca aveai ceva la retea iti pocnea sursa.

| GanduriDeCafea a răspuns:

Buna, din cate stiu cam peste tot se intalneste acest "fenomen" din diverse cauze precum materiale din care sunt facute prizele, modul in care sunt prinse, calitatea stecherelor etc. In principiu nu ar trebui sa iti cauzeze nici un fel de defect dar ca o masura de siguranta poti folosi acel prelungitor cu circuit de protectie sau un stabilizator de tensiune.

| valystefan10 a răspuns:

Salut.
Acea flama se numeste,, arc electric ''si este un act normal sa aiba loc, nu afecteaza cu nimic aparatura dvs.
este normal acest arc electric, deoarece prin conectarea unui consumator, se inchide un circuit electric.
sunt electrician, de aceea tin sa te asigur a treia oara : fii linistita...este normal

| valystefan10 a răspuns:

P.s :
arcul electric, descris in comentariul anterior, nu afecteaza niciun consumator, insa cu privire la situatia descrisa de dvs, am putea vorbi de o eventuala fluctuatie, ori un amperaj insuficient