| DoctorOtker22 a întrebat:

Cu cât un soft are o funcționalitate mai complexă :
-creste prețul și scade numărul de utilizatori
Crește prețul și crește numărul de utilizatori
-scade numărul de utilizatori și scade și prețul acestuia.
Care ar fi varianta corectă dintre cele de mai sus?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Creste prețul și scade numărul de utilizatori

pentru că o funcționalitate complexă necesită muncă mai multă pentru producerea softului și e mai greu de utilizat pentru că necesită o perioadă mai mare de învățare, deci crește prețul și scade și numărul de utilizatori.

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

NUSH', DEPINDE de soft si circumstante
de ex. pana acu' ceva vreme, windows-u' era pe bani GRAMADA
apoi Apple a dat tonul, cu macos pentru, cativa $
dupa care, acum windows-ul e PUR PE GRATIZ, daca nu platesti deloc licenta, capeti un rahat de "windows is not activated" in dreapta jos... SI CAM ATAT (si nu poti sa schimbi desktop background, d'aia nu mai ploua)
sau, si mai ccccccool, o licenta costa 30 de lei pe OLX, pentru ca e refurbish (chestie la care inainte Mircosoftii faceau urticarie... RAU, cu sticker de licenta iremovabil pus pe carcasa, sa nu cumva sa dai licenta mai departe)

DA'DISHE MA, DISHE?!? pentru ca pe Mircosofti ii intereseaza mult mai mult sa aiba OS-ul lor la tine in computador, si nu un Linux pe care poti sa faci, tot ce poti sa faci pe windows, mai nou, INCLUSIV sa te joci (au bagat Valve bani la greu d'aia) si sa ai Windows Store, care aduce muuuult mai multi bani decat licentele de windows