| JuLien a întrebat:

Cu ce as putea sa-mi imbunatatesc calculatorul? ( buget 400 RON)

configuratia actuala:

-placa de baza : ASRock G41M-S
-procesor: intel core 2 duo E4400 @ 2Ghz
dimensiune cache: 2048 kb
-video: Nvidia geforce 9600 gs
-tip ram DDR2 : 2x 1024
-tip hdd SATA, capacitate: 160GB

ps: cu cu aceasta configuratie mi-a mers GTA4 la detalii maxime.

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Parerea mea e sa nu te chinui sa bagi bani in calculatoru tau actual. In functie de nevoile pentru care il folosesti ii poti aduce doar mici imbunatatiri cum ar fi: Un procesor Core 2 Quad pentru ca are rata de transfer dubla fata de ce ai tu acum, daca folosesti PCul pentru editari; Memorie RAM poti sa-i mai pui. Oricum cel mai bine iti pastrezi banii pentru altceva, pentru ca este OK la arhitectura lui.

| KodrutZ a răspuns (pentru GiovannyGrandiossu):

Intru totul de acord. E o configuratie depasita daca discutam de gaming, insa e foarte bine balansata si daca ai 400 RON cel mai bine ii pui deoparte. In maxim 2 ani o sa fii nevoit sa schimbi toata platforma, vrei-nu vrei.

6 răspunsuri:
| JuLien explică:

Pentru cei care ziceti sa-mi iau un procesor...
s-ar potrivi acesta:

AMD Phenom II X2 550 3. 100GHz AM3 7MB 80W Black Edition

| JuLien explică:

Va rog precizati si modelul procesorului mai bun care se incadreaza in bugetul de 400 RON happy

| andrei95 a răspuns:

Cel mai bine un procesor mai bun si daca mai ai ceva bani poti sa iti iei si o placuta ram

| Teiu a răspuns:

Mai ia-ti ceva memorie RAM si eventual o placa de sunet.

| theLOVEsc a răspuns:

Parerea mea sa iti iei un procesor de banii aia