| NicVal74 a întrebat:

Cu respect va salut stimati profesionisti! Azi mi s-a intamplat o problema, deodata mi s-a blocat PC-ul din senin fara sa-i fac nimic, i-am dat restart si nu mai boota, am intrat in bios si nu mi se mai vedea SSD-ul. Specfic ca este Samsung 860 EVO 250GB, MZ-76E250B/EU unde am instalat pe el windowsul, dar mai am si un HDD Toshiba DT01ACA300, 3 TB, Placa de baza este Gygabyte GA 78LMT-USB3, placa video este gygabyte de 4gb, ddr 5, procesorul este AMD FX 8300, 3.3/4.2GHz, 8MB, FD8300WMHKBOX ram am 16 gb sursa este combat power gaming power 550 w, problema este ca nu mi se vede hdd si ssd in bios la bootare, ce setari trebuie sa fac sa mi se vada canalele toate de la 1-5 master si slave? Va multumesc

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Probabil s-a bulit SSD-ul. Pentru bulire temporara exista trucul de pe http://dfarq.homeip.net/fix-dead-ssd/

| NicVal74 explică (pentru doctorandus):

Daca s-ar fi bulit ssd-ul nu ar m-ai fi mers deloc dar el merge fara probleme doar ca nu se vede in bios cand booteaza!

| anonimg a răspuns:

Dă-mi un link cu placa ta de bază; vreau să văd și eu acel ddr5 pe ea.
Dacă este DDR3, atunci o duci la reparat sau cumperi alta nouă; vezi ce te sfătuiește și acela la care o vei duce la reparat.

| NicVal74 explică:

S-a rezolvat printr-un reset de bios! aveam ssd-ul Samsung pe ahci in bios