| Narcis2007 a întrebat:

Cum aflu cu ce frecventa lucreaza ramii? la descriere ziceau ca au 1600mgz(imi suporta placa de baza) dar cred ca nu lucreaza la frecventa asta...

Răspuns Câştigător
| Play_8291 a răspuns:

Sal. In primul rand ca sa-ti mearga ramii la 1600 trebuie sa iti suporte placa de baza, consulta manualu placii de baza la pagina unde iti spune despre sloturile DDR si aolo o sa vezi un tabel cu tipurile de memorii suportate si frecventele pe care le suporta, de exempu eu am DDR1 la 400 Mhz dar placa nu poate sa ii duca la 400 asa ca ii pot folosi la maxim 333, iar ca program pentru detalii despre memorii si nu numai, eu folosesc CPU-Z.Bafta!

3 răspunsuri:
| Narcis2007 explică:

Se pare ca lucrau la 1333... i-am setat la 1600 din bios si cu ocazia asta mi-am overclockat si procesorul la 3. 4ghz

| Smiley99 a răspuns:

Incearca cu un program de detaliere a componentelor : Everest sau sisoft sandra

| angela89 a răspuns:

Nu lucreaza la frecventa asta. apesi ctrl+alt+delete pe tastatura si daca ai xp iti apare o fereastra "task manager", iar daca ai windows 7 iti apare "start task manager", dai pe el, apoi in bara de sus iti apare performance. dai acolo, si in grafica de sus iti apare procesorul, iar in grafica de jos iti apar memorile. si acolo vei vedea cum lucreaza.