| ReignForest a întrebat:

Cum dezactivez touchpad-ul de la laptop pe windows 11. Știu că trebuia să apeși 2 butoane de pe tastatură, iar în setări nu găsesc nu găsesc touchpad.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ce model de laptop ai?

| ReignForest explică (pentru Wr3nch):

HP

| mihai69 a răspuns (pentru ReignForest):

Asta e marcă, nu MODEL. Scrie pe eticheta de sub el numele modelului (ex. : ProBook...) https://www.hp.com/us-en/shop/mlp/laptops/pro-352502--1

| ReignForest explică (pentru mihai69):

HP 15-db1xxx

| Wr3nch a răspuns (pentru ReignForest):

Apasa de doua ori in stanga sus pe touchpad si ar trebui sa se opreasca.

| NLS a răspuns:

Varianta 1)
Dublu tap in partea stanga sus a touchpad-ului, mai ales daca acolo exista si un mic LED care indica starea activ/inactiv

Varianta 2)
Intri in Control Panel si de acolo accesezi "Mouse"
Cu alte cuvinte, se va deschide fereastra Mouse Properties
, unde in ultimul Tab gasesti setarile pentru Trackpad, si inclusiv opțiunea de dezactivare (Disable) (Synaptics Pointing Device, sau ceva asemanator e numele tab-ului, eventual Device Settings la unele modele).

Varianta 3)
Accesezi Settings, mergi la Devices - Touchpad, si in dreapta dai click pe Additional Settings.
Mai departe e ce ai la varianta 2) (Mouse Settings )