| Marian2013 a întrebat:

Cum fac ca PC meu sa mearga mai rapid? Am windows 7 si merge greu.

Răspuns Câştigător
| Klaudiu214 a răspuns:

Ori il ai incarcat cu fel si fel de programe care iti tine sistemu pe loc ori antivirusu care il ai sunt unele antivirusuri care iti scaneaza intruna si iti tine sistemu pe loc ia-ti nod 32

16 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Întreține-l cu programul Advanced SystemCare, varianta PRO--> http://goo.gl/o0Emj
De preferat ar fi să folosești utilitarele de la Toolbox (trusă de unelte).
Scanează apoi cu Malwarebytes---> www.ninite.com/malwarebytes/
Dă click pe Start, scrie msconfig.exe, apasă enter și de la Startup defibează ce nu folosești, poți lăsa doar antivirusul și sistemul de operare (Windows Operating System). Dai Apply, Ok, restart la PC.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afla cum sa iti faci calculatorul mult mai rapid! https://www.youtube.com/watch?v=-YckLCX1qng

| ReusxD a răspuns:

Descarcă TuneUp cel mai bun program:
http://www.tune-up.com/download/
Cel mai bun program de mărit viteza PC.

| pozeanimate a răspuns:

Sa bagi un procesor mai puternic si rami mai multi si rapizi
in rest, debifeaza tot de la autorun in afara de antivirus daca il ai
sau cel mai bine sa reinstalezi windowsul

| Gabitzu246 a răspuns:

Incearca sa il reformatezi dar daca Pc-ul are componente slabe in el nu te astepta la mare plus in performanta.

| Klaudiu214 a răspuns:

Poate e mult prea avansat windows-ul 7 pentru pcu tau si nu ai cerintele necesare pentru el ca sa iti mearga bine..mai bine puneti windows xp daca ai spune ce pc ai mi-as da seama dc iti merge greu.

| Marian2013 explică (pentru Klaudiu214):

Packard Bell

| Klaudiu214 a răspuns (pentru Marian2013):

Nu marca... spune-mi doar ce procesor ai si cati rami ai atat..si iti spun imd din ce cauza iti merge greuhappy

| Marian2013 explică (pentru Klaudiu214):

Procesorul AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ 2ghz, si 3 gb ram.

| Klaudiu214 a răspuns (pentru Marian2013):

Ori il ai incarcat cu fel si fel de programe care iti tine sistemu pe loc ori antivirusu care il ai sunt unele antivirusuri care iti scaneaza intruna si iti tine sistemu pe loc ia-ti nod 32

| KoNeTi a răspuns:

Calculatorul are nevoie de îngrijiri speciale

1: Sterge fisierele temporare

Fisierele temporare includ in multe disiere nedorite care sunt tinute in memoria calculatorului. Aceste fisiere nu fa altceva decat sa iti ocupe memorie si spatiu. Odata ce acestea sunt sterse, functionarea calculatorului se va imbunatatii.

2: Desfragmentarea hard-diskului

Ori de cate ori instalezi un program nou pe calculator, acesta nu se salveaza intr-o maniera sortata, stergi fisiere, navighezi, instalezi altele, iar totul este un haos. Asa ca ai nevoie de unelta de defragmentare care iti va aranja fisierele exact asa cum trebuie pentru a-ti indica exact cata memorie mai ai pe sistem.

3: Curatarea discului

Unelta de curatare a discului "Disk Cleanup" te ajuta sa iti eliberezi spatiul de pe hard pentru ca sterge toate fisierele temporare de internet si de windows. In plus, unelta goleste si "recycle bin" si indeparteaza programele pe care nu le folosesti de pe PC.

4: Curatatoare de registrii

Registrul Windows stocheaza o baza de date de informatii referitoare la activitate si aplicatii. Aceste informatii ocupa memorie si incetinesc functionare calculatorului. Pentru o functionare mai buna ai nevoie de un soft de curatere pe care il poti lua de pe internet si care isi va selecta si pune in ordin toate registrele.

5: Upgradare driver

Daca computerul are mai multe drivere corupte, aceasta poate fi motivul pentru o performanta inceata a sistemului. Asa ca ai nevoie sa iti upgradezi driverele.

6. Scanarile

Virusii si alte programe spyware au un efect negativ asupra computerului. Intervin in performanta calculatorului si ocupa foarte multa memorie. Asa ca scaneaza computerul cu orice antivirus bun si performanta calculatorului se va imbunatatii.

7: Renunta putin la multitasking

Daca ai mai multe software-uri care merg in acelasi timp, asta iti va face calculatorul sa functioneze mai incet. Asa ca, pe cat posibil, incearca sa renunti la multitasking.

8. ReadyBoost

ReadyBoost este un concept relativ nou de optimizare a PC-ului si pentru adaugarea de memorie virtuala. Te ajuta sa iti imbunatatesti functionalitatea calculatorului prin adaugarea de spatiu. Daca folosesti Windows 7 sau Vista, il poti folosi imediat.

9: Scapa de programele startup

Elimina programele startup, fie ca le folosesti sau nu, fiindca aceste iti incetinesc functionarea calculatorului.

10: Repara erorile de disc

Poti folosi chiar sistemul de reparare erori incorporat in PC, pentru a optimiza performanta sistemelor de operare.

| maryan1997 a răspuns:

Urmareste tutorialul : http://videotutorial.ro/......ial-video/ o sa vezi rezultate

| BogdanT a răspuns:

Ce configuratie are pc?

| Bianca006 a răspuns:

Reinstaleaza-ti windows-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Bianca006):

Stupid, stai jos.
Mariane, da' ne luminezi si pe noi ce sistem ai si ce porcariute rulezi pe el? Nu de alta, dar am vazut sisteme cu 2-3 antivirusi pusi unul peste altul si alte minunatii... sau sisteme care nu vazusera in viata lor un disk defragmenter.

| Marian2013 explică (pentru KodrutZ):

Am un singur antivirus, 3gb ram, nu prea am asa multe programe, placa video o am direct in placa de baza. Procesorul AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ 2ghz. Am intrat si la msconfig la startup si am lasat doar antivirusul. Nu-mi dau seama ce eroare sa fie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Marian2013):

Hardul cum il ai? Ai partitie pentru win, partitie de swap si restul? Cind ai defragmentat ultima oara?