| MaNDwN a întrebat:

Cum fac o retea de lan la care sa se poata conecta prietenii sa putem juca cs? am inteles ca se poate fara vreun program, eu am windows 7 home premium.

17 răspunsuri:
| MihaiTT a răspuns:

Daca toti sunteti in aceiasi camera, apartament sau ce o fi si toti sunteti bagati in acelasi router, switch nu este necesar decat sa aveti aceleasi IP-uri, ma refer din aceiasi clasa gen 192.168.1.5, 192.168.1.6, 192.168.1.7 si bagati si voi la exceptii in firewall Counter Strike sa fie public

| raidxp a răspuns (pentru MihaiTT):

Nu vorbi prostii..ca il bagi in ceata...nu stii ce inseamna clasa de ip...ori intr-o retea lan. adica conectati toti intr-un switch iti poti da ce ip vor muschi tai..totul e sa dai share la joc

| MaNDwN explică (pentru raidxp):

Si asta cum fac? sa dau share la joc?

| MihaiTT a răspuns (pentru raidxp):

Tu nu ai habar de ce inseamna comunicatii de date, porturi, rute statice, rute dinamice samd daca spui ca vorbeam prostii.

| raidxp a răspuns (pentru MihaiTT):

happy vezi ca le incurci..sunt ip-uri statice si dinamice happy

| MihaiTT a răspuns (pentru raidxp):

Facem schimb de carti de vizita?

| raidxp a răspuns (pentru MihaiTT):

S-ar putea sa ramai uimit, si sa iti stergi contul...dar eu nu vreau asta, eu am contul de doar 2 zile si o sa-i ajut pe multi de aici..sunt specialist IT si lucrez de multi ani. daca ai nevoie de ajutor intreaba-ma

| MihaiTT a răspuns (pentru raidxp):

Trimite-mi un CV si poate chiar te si angajez daca esti specialist.

| MaNDwN explică:

Am facut retea de lan la ad-hoc si as vrea sa o pornesc de pe un calculator, dar daca fac asa laptopurile nu mai gasesc reteaua...sad cum as putea face ca sa pornesc reteaua de lan de pe calculator si sa o bag pe router ca sa o amplifice?

| MihaiTT a răspuns (pentru MaNDwN):

Ad-hoc este computer to computer, nu mai ai nevoie decat de un cablu cross over intre ele sau prin wireless

| raidxp a răspuns (pentru MihaiTT):

Nu te baga singur in ceata ca vei ramane acolo..bafta

| MihaiTT a răspuns (pentru raidxp):

Pot sa jur ca in 92 cand foloseam calculatorul si in 97 cand foloseam si internetul tu spuneai "mami vreau inghetata"

| raidxp a răspuns (pentru MihaiTT):

Abtinete..ca poate am un baiat mai mare ca tine, dar nu atat de.

| MihaiTT a răspuns (pentru raidxp):

U`re the master, u`re the one... ma intorc la muncile mele mai interesante decat sa intru in polemica, nu de alta dar nu merita osteneala sa-mi masor IQ-ul si cunostintele cu tine. Daca activezi pe aici invata sa respecti parerile si opiniile altora. Vrei sa faci un bine ajuta oamenii si nu-ti expune "auto-intitularile" ca nu intereseaza pe nimeni ce esti sau cine esti ci doar sa le dai solutia ajutatoare. Nu stiu cine esti si nici nu ma intereseaza, nu judec omul dupa asa ceva iar daca esti un specialist asa cum spui desi ma indoiesc ar trebui sa stii ce inseamna etica profesionala si sa nu uiti niciodata ca erai candva un incepator ca oricare altul.
Un raspuns bun poate veni chiar si de la cineva care nu este un specialist dar candva a avut si el aceeasi problema.
Un raspuns bun poate veni de la un specialist care stie ce vorbeste pentru ca are habar care e logica si cum functioneaza lucrurile in domeniul IT
Un raspuns bun care este dat pe scurt poate deveni mai bun prin completari ale altui utilizator iar asa cu siguranta cel care a pus intrebarea va gasi solutia ajutatoare.
Morala?

| MaNDwN explică:

Hmmm era numa o intrebare... nu trebuie sa va certati aici =)

| simpledanny a răspuns:

Daca sunteti in acelasi apartament, te conectezi direct de la lan din cs.Altfel nu stiu.
Dar poti folosi GameRanger pentru alte jocuri cu prietenii (spre ex fifa 07) este foarte bun si eu il folosesc.

| Cristian_Loizver_1991 a răspuns:

Cum pot juca si eu cs pe lepto de fapt am doua lepto si fur internet cum pot juca si eu pe amandoua odata in acelasi stagiu vreau sa il fac praf pe fratimiu