| galcevarul a întrebat:

Cum fac sa mearga calculatorul mai repede? I-am cumparat memorie si tot prost merge sad

Răspuns Câştigător
| videoblog a răspuns:

Mergi cu el la un specialist.

73 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Reinstaleaza si Windows-ul.

Anna
| Anna a răspuns:

Poate ai virusi.Instaleaza-ti un program bun antivirus si scapa de ei!

| Parintele a răspuns:

Sunt multe de spus. Ce intelegi tu prin "sa mearga mai repede"Ce anume nu merge repede? Da detalii.

| LittleZyzy a răspuns:

Formateaza-l.Probabil ai virusi.

| Boby a răspuns:

Daca mai aud inca odata de virusi simt ca innebunesc
Ce aveti fratilor cu virusii? Cum nu va merge pc-ul dati vina pe virusi?
Daca o sa ne dai mai multe detalii despre configuratia ta o sa putem sa te ajutam si noi
Sa sti ca la un pc poti sa-i pui si 100 de giga daca el e depasit nu poti sa-l mai ajuti prea mult
Nu stiu ce sistem ai dar va recomand sa nu mai investiti bani intr-un mort(calculator vechi)
La un calculator nu e importanta doar memoria ram si mai conteaza si sistemul de operare cat de bine e crack-uit si cat de stabil este(sau ai licenta?), placa de baza, procsorul, hard-ul etc
E toate astea adunate fac ca pc-ul tau sa mearga bine sau prost
Incercati sa priviti lucrurile in ansamblu
Sau o fi un virus...GLUMEAM
Astept sa-mi spui configuratia
Ps
Pentru Ana
Ia oripileazama un pic si spune-mi si mie "un program bun antivirus " ...si de ce sa scape?
Te pricepi in domeniul it sau ai raspuns doar asa pentru palmares?

| smar2studios a răspuns:

Sterge windows... Instaleaza Linux Ubuntu big grin

| maaaaaaaaaaa a răspuns:

Ia-ti ram 1, 2 gb, un procesor aproximativ 2, 5 sau 3 mhz si o sati mearga mai bine ca niciodata e imposibil sa nu mearga bine daca faci cum tiam spus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa-i aloci o partitie din Bios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstaleaza windowsu sau formateaza hardu baga un antivirus sau un program pentru registri eu stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si ea adica am cumparat rami si acum am 728 si merge exact ca si cum as fi avut 512 si plus ca se aprinde foarte greu ce solutie imi puteti gasi pls raswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punel in cutie si du-te cu el inapoi la magazinul de unde l-ai cumparat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iati altulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faac daca am strers ceva din greseala si vreau sa recuperez inapoi sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da la my computer proprietes, bifeaza optiune advanced si da la prima casuta setings, acolo ai sa gaseti niste optiuni tu o vei da pe "adjust for best performane" va tine asa am facut si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza asa de mult memoria ram sau hardul, eu iti spun sa ii reinstalezi windows-ul si apoi daca merge tot asa inseamna k e de vina si procesorul,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Onu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa cumperi tu si 100GB/RAM daca memoria de la comp se 'scurge intra pe www.tivio.lx.ro sa vezi ce trebuie facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ati un antivirus bun(avira sau nod32). Dezactiveaza din serviciile care pornesc odata cu windows-ul(cele care nu ai nevoie). Ia un registry cleaner si sterge erorile din registru( ccleaner). Defragmenteaza toate partitiile ( O&O DEFRAG) si cred ca asta e tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu ma intreb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aruncal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu da am scapat usor... avast&cc cleaner...pentru mine a fost destul de simplu...succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum fac sa aprind calculatoru repede am un gb de ram si placa de 256, procesoru de 1100,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe id meu bob12anisori. Am 18 ani dar de la 12 ani am id`ul. Te voi ajuta sa iti repari compul online cu ajutorul meu. Este simplu. Tot ce tr sa faci e sa iei legatura cu mine. Nu te va costa nimica. pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ponei picioarebig grin

| bladee a răspuns:

Problema ar putea sa fie si BIOS(Input Output System) daca nu este bine configurat BIOS-ul calculatorul tau nu poate rula la puterea lui de procesare normala.
Daca nu ai bine configurat BIOS-ul puterea de procesare a calculatorului tau(timp de raspuns la jocuri, instalare, programe, etc) poate scadea pana la 40%!
BIOS face legatura intre piesele calculatorului si hardware deci, prin urmare in loc sa ruleze placa videa la puterea ei normala sa zicem 512 ruleaza la 128 sau cel mult 256 memorie! si.este si normal ca jocurile sa nu mai aiba aceeasi performanta! sau Ghz(care sunt pentru timp de raspuns la informatii,., in loc sa-ti afiseze sa zicem add or remove programs care mie mi se incarca putin mai greoi ca nu am procesor mariceltongue in 4-5 secunde i-ti afiseaza in 9-10!(depinde si de puterea procesorului)!
In bios se poate intra prin apasarea butonului f-12 inainte de a rula windows pe monitortongue)

Sper ca ti-am fost de folos! daca vrei sa ruleze correct bios nu trebuie decat sa dai default! gasesti tu! bafta! nu te lua dupa astia cu virusii ca nu ei sunt de vina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la o firma de calculatoare si spune-le ce ti s-a intamplat! te vor ajuta ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sal dai la piese si sa-ti iei altulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la mine este aceiasi problema.merge calculatorul foarte greu.virusi nu am cum sa am pentru ca am NOD32, cel mai bun antivirus de pe piata.placa video este foarte mica dar nu cred ca este de la placa.placa video este de 16.procesorul este de 1.7.deci unul destul de mare si ar trebui sa imi proceseze repede.ramii 256.cred ca singura solutie este formatarea. dar cel mai probabil este din cauza ca nu am decat o partitie(C). asta cred ca este problema.hardul il am de 30 GB si nu am folosit decat 15. dar cu toate astea merge greu.stiu ca exista programe de facut partitii dar nu vreau sa ma bag ca poate il stric mai rau.as vrea sa imi spuneti cum as putea sa imi fac calulatorul mai rapid fara sa ii adaug o alta partitie sau sa-l formatez.multumesc anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Compiuterul me tu prea merge videohart si aproape totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstaleazăţi windowsu si baga antivirus bun ca şi avastbig grin