| galcevarul a întrebat:

Cum fac sa mearga calculatorul mai repede? I-am cumparat memorie si tot prost merge sad

Răspuns Câştigător
| videoblog a răspuns:

Mergi cu el la un specialist.

73 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am iti trebuie un program

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nai un procesor bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatoarele merg greu din cauza virusilor sau a multor programe inutile nu conteaza memoria ai dat banii degeaba laughing!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine dal la gunoi cea mai buna solutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum fac sa mearga cs bine

| bladee a răspuns:

Problema ar putea sa fie si BIOS(Input Output System) daca nu este bine configurat BIOS-ul calculatorul tau nu poate rula la puterea lui de procesare normala.
Daca nu ai bine configurat BIOS-ul puterea de procesare a calculatorului tau(timp de raspuns la jocuri, instalare, programe, etc) poate scadea pana la 40%!
BIOS face legatura intre piesele calculatorului si hardware deci, prin urmare in loc sa ruleze placa videa la puterea ei normala sa zicem 512 ruleaza la 128 sau cel mult 256 memorie! si.este si normal ca jocurile sa nu mai aiba aceeasi performanta! sau Ghz(care sunt pentru timp de raspuns la informatii,., in loc sa-ti afiseze sa zicem add or remove programs care mie mi se incarca putin mai greoi ca nu am procesor mariceltongue in 4-5 secunde i-ti afiseaza in 9-10!(depinde si de puterea procesorului)!
In bios se poate intra prin apasarea butonului f-12 inainte de a rula windows pe monitortongue)

Sper ca ti-am fost de folos! daca vrei sa ruleze correct bios nu trebuie decat sa dai default! gasesti tu! bafta! nu te lua dupa astia cu virusii ca nu ei sunt de vina!

| maaaaaaaaaaa a răspuns:

Ia-ti ram 1, 2 gb, un procesor aproximativ 2, 5 sau 3 mhz si o sati mearga mai bine ca niciodata e imposibil sa nu mearga bine daca faci cum tiam spus

| Maarko2012 a răspuns:

Ba simpluhappy daca ai probleme cu Calculatorul Add: demonus_marko2012winking te pot ajuta am facut scoala cu asa ceva happy

| adrian_5443 a răspuns:

Si mie in ultima vreme imi merge calculatorul cam prost am avut memorie de 512 MB si am inlocuito cu una de 2GB, placa de 128 si procesor de 2. 8Ghz si mi-a mers o perioada bine dupa aia am inceput sa am probleme cand deschideam calculatoru stateam camd 10~15 min si dupa aia imi aparea o eroare si se facea neagra imaginea asta pentru un timp mi-am pus windows 7 si imi mergea mai bine dai in ultima vreme imi merge prost i-am instalat windousu din nou mergea bine cam 1 saptamana sau 2 dupa aia cand deschideam calculatorul imi mergea prost trebuia sa astept cam 3~4 min sa se deschida si windowsu mi se incarca greu i-am instalat din nou windowsu si mi-a mers bine cam 1 saptamana si tot asa face mereu daca ii instalez windowsu merge bine cam 1~2 saptamani si dupa aia imi merge greu i-am facut si scanare cu nod32 da degeama uneori stau si ma gandesc oare nu am placa video prea mica si nu se potriveste cu memoria de 2Gb? va rog frumos sa ma ajutati daca aveti vreo solutine ma gasiti la id ady_adrian9331

| alex_4703 a răspuns:

Frate incearca asta te va ajuta foarte mmult o sati mearga pc excelent :
Pt. ca cal. dvs. sa ruleze mai rapid dezactivati urmatoarele inutile
servicii din Manage.
Click de dreapta pe My Computer selectati Manage dati un click pe
+ din dreptul Services and Applications si dupa aia un clic pe
Services.
Urmatoarele servici se dezactiveaza daca dati dublu click pe ele si
la fiecare selectati Disabled din dreptul optiunii Startup type.
Dati Stop, Apply si O. K.
Urmatoarele servici sunt:
Alerter
. Automatic Updates
ClipBook
Computer Browser
Fast User Switching Compatibility
Help and Suppot
Human Interface Device Access
. Indexing Service
IPSEC Services
Messenger
. NetMeeting Remote Desktop Sharing
Network DDE
Network DDE DSDM
. Performance Logs and Alerts
. Portable Media Serial Number
. Print Spooler ( cand nu exista imprimanta )
. Remote Desktop Help Session Maneger
Routing and Remote Access
. Secondary Logon
. Security Accounts Maneger
. Smart Card
Smart Card Helper
. System Restore Service
. Task Sheduler
. TCP/IP NetBios Helper
. Themes ( pentru. dezactivarea aspectului in XP )
. Uninterruptible Power Supply
Upload Manager
. Volume Shadow Coly
. WebClient
. Wireless Zero Configuration
. WMI Performance Adapter

De preferat este sa dati si un Reboot dupa ce ati terminat.

| Balteanu a răspuns:

Pentru Ana:Iti recomand un antivirus f bun; AVIRA; dar sa-l iei cu licenta.www.avira.com.

| john_4974 a răspuns:

Trebuie sa cumperi un antivirus bun si sa reinstalezi windowsul sai reformatat etc. nu mai baga tot felul de programe an pc. vad ca ai scris ca ai cumparat memorie dar nu conterza memoria ci sistemul de operare al pc-tau
deci trebuie sal instalezi sal rformatezi bagi un antivirus bun si nu mai baga tot felul de programe
eu ati recomand un antivirus bun:AVIRA: DAR ai grija daca al downloadezi s-ar putea ca antivirusul sa aiba virusi.
mai sigur al cumperi
o alta posibilitate este sa cumperi RAMI
de preferat o placa de1GBrami
si o sa vezi ca o sa mearga mult mai bine pcul tau

| adyful a răspuns:

Hhh depinde de softwer dar mai bine reseteazal

| Alexandru_Remus_1997 a răspuns:

Frate m-am saturat de virsui nu mai da vine pe ei du-ti calculatorul la specialis :@