| shocky2 a întrebat:

Cum fac sa rulez 2 sisteme de operare la un calculator?

De exemplu am Xp si mai vreau sa rulez si linux`ul pentru al invata!

Ce e de facut?

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Cred ca cel mai bine iti faci o masina virtuala cu linux in xp si gata - virtualbox sau virtualpc - soft-uri de virtualizare.
http://www.tutorialepc.ro

| EduardTPU a răspuns:

Instalezi unul pe o partitie si celalalt pe alta partitie.(de ex xp in C iar linux in D)

| shtephan a răspuns:

Pai uite un exemplu:

Un sistem de operare din familia linux si unul din familia windows

Aici trebuie sa imbinam tipurile de partitii de la cele doua familii de sisteme de operare. Practic trebuie sa ne decidem cat din HDD trebuie sa utilizeze linux si cat windows. Dupa ce am stabilit acest lucru trebuie instalate sistemele de operare.
Ordinea in care se instaleaza este: prima data se instaleaza windows dupa care se instaleaza linux. In momentul in care se instaleaza linux acesta va detecta in mod automat ca mai este un sistem de operare instalat si in fereastra respectiva se va putea numele sub care vor aparea la bootare cele doua sisteme de operare si care sa porneasca in mod implicit primul.
Atentie: toate acestea numai din linux se vor putea seta.
Exista si varianta in care se instaleaza prima data linux, dupa care windows. In acest caz implicit va boota numai windows de parca sistemul linux nu ar fi instalat. Pentru ca sistemul linux sa fie recunoscut trebuie bootat de pe cd-ul cu linux si refacut numai managerul de boot care poate fi LILO sau GRUB, fara a mai reinstala sistemul.
Asadar, pe acelasi calculator puteti avea unul sau mai multe sisteme de operare care sa fie din aceeasi familie sau din familii diferite. In acest moment sistemul Windows este cel mai popular sistem de operare, dar sistemul linux a castigat tot mai mult teren in ultimii ani si este din ce in ce mai folosit.

Bafta.

| AudImagini a răspuns:

poti sa iti imparti hardiskul in doua părţi ( gen C si D ).
Pe D:/ poti să ai xp şi pe C:/ linux sau invers.

Aşa am şi eu