| alinionutz670 a întrebat:

Vreau sa imi instalezi linux sau mac care este cel mai bun?
si am nevoie de coduri la instalare (ma refer la ambele sisteme de operare)

Răspuns Câştigător
| BigBadSheep a răspuns:

Bunul şi vechiul Google...
Deci - Mac este greu de instalat pe PC-urile "clasice" să le zicem aşa. E nevoie de o configuraţie hardware specifică - nu merge orice tip de calculator. Şi nu uita că intri pe teritoriul pirateriei informatice.
În schimb GNU/Linux - căci aceasta ar fi denumirea corectă şi completă când vorbeşti de sistemul de operare Linux, este un sistem de operare gratuit, nu costă nimic şi este întreţinut şi actualizat independent. Sunt multe variante de GNU/Linux - ca sisteme de operare şi foarte multe distribuţii de Linux - este acelaşi kernel - miezul sistemului să îi zicem, diferă doar interfaţa grafică şi modul de gestiune a fişierelor şi componentelor calculatorului - în mare aceasta ar fi ideea.
Îţi recomand Ubuntu - este ideal pentru începători. Sau Mint Linux.
În GNU/Linux, fiind gratis, nu ai nevoie de coduri şi alte chestii.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nici unul nu nencesita key. 2. mac nu se isntaleaza pe orice pc, deoarece vrea doar anumite componente, si se isntaleaza destulde greu.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Mac nu poti instala pe un PC! Mac OS X-ul ruleaza numai pe tehnologia celor de la Apple. Iar cu Linux (Ubuntu Linux) este gratis, nu inteleg ce "coduri de instalare" iti trebuie tie.

| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Te anunt ca Mac OS X merge pe pc eu il amwinking

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Bravo tie daca ai reusit dar nu cred ca te poti bucura de toate privilegiile pe care le ofera un Mac OS X. Sau ar putea fi o tema si sa zici ca il ai.

| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Este Mac Os X Dar nu este acela cu app store si alteleoh go on

suntserios
| suntserios a răspuns:

Instaleza un ubuntu. e free nu ai nevoie de nicio cod, e usor de folosit.

Răspuns utilizator avertizat
| DjYeti a răspuns:

Ubuntu 10.10 Desktop edition recomand. Ruleaza la aceleasi configuratii ca si Windows XP, eu asa il folosesc