| ionel27ro a întrebat:

Cum fac sa schimb formatul unei subtitrari? Ce program imi trebuie pentru a converti subtitrarea unui film? Am un dvd player si nu imi citeste toate formatele de subtitrare si as dori sa o pot schimba pe formatul potrivit.Dau funda celui ce ma ajuta.Multumesc anticipat pentru ajutor.

7 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

DVD-urile, din cate stiu, nu incarca subtitrarile, decat daca folosesti un program anume cand faci DVD-ul.
http://www.programecalculator.ro/......ubtitrari/

| ionel27ro explică (pentru Mădă0611):

Fac de ani de zile dvd-uri cu filme, cu nero si este totul bine.Mentionez ca mai am un dvd philis care citeste tot ce tine de dvix(avi si xvid), inclusiv toate formatele de subtitrari, dar nu are ca asta mufa usb, conectare hdmi si ful-hd up-scaling

| vulcan86 a răspuns:

Poate te va ajuta asta http://www.softpedia.com/......rter.shtml In mod normal daca subtitrarea e in format srt atunci ar trebui sa mearga si pe playerul tau.

| ionel27ro explică (pentru vulcan86):

O pun pe stick, bag in dvd stickul, imi arat filmul dar subtitrare deloc si am incercat cu toate formatele. Oare sa fie o defectieune din fabrica.Dvd player-ul este luat doar de 2 zile de la altex LG dp522h

| vulcan86 a răspuns (pentru ionel27ro):

Eu am pus filmul intr-un folder impreuna cu subtitrarea si a mers. Subtitrarea nu iti apare niciodata in folder at cand bagi stick-ul in player. Nu ai cumva un buton pe telecomanda pe care scrie "SUBTITLE"? S-ar putea sa aiba telecomanda asa ceva si at subtitrarea trebuie pornita...manual!

| ionel27ro explică (pentru vulcan86):

Am buton de subtitle, dau de el si la orice format im spune anulat, e posibil sa fie ceva din setari sau sa fie o defectiune din fabrica.Cred ca ma voi duce la la cei de la altex si le voi zice sa vedem ce se poate face

| Zeekon a răspuns:

Deschide pe computer subtitrarea.sub cu Notepad si da-i File -> Save As si salveaz-o cu numele exact al filmului.txt
Exemplu:
Harry Potter 5 (HQ).avi
Harry Potter 5 (HQ).txt