| KanezuY a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt atacat DDoS?!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Dooh! Si pana la fantezia cu DDoS-uri, nu te-ai gindit sa scoti routeru' si sa pui pe direct sa vezi daca mai pica sau nu? tongue
P.S. Daca ai un router de rahat (nu o lua ca o jignire, zic asta fiindca si eu am un router de rahat), e posibil ca atunci cand torentezi sau tragi ceva/vezi un stream cu bitrate mare pe alt device conectat la el, celelalte sa nu aiba net/sa para ca nu se mai conecteaza.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai breh chill. Ai cumva IP fix? Furnizezi servicii de net? Daca raspunsul la ambele e nu, atunci iti faci griji degeaba.

| KanezuY explică (pentru KodrutZ):

Am ip dinamic, nu furnizez servicii de net.

| KodrutZ a răspuns (pentru KanezuY):

Mdah, ce ti-e si cu paranoia asta. Daca iti pica netul inseamna ca e de la retea sau poate ai o problema hardware. Ai cablul direct in calculator sau trece printr-un router/media convertor/ceva?

| KanezuY explică (pentru KodrutZ):

Router.

| KanezuY explică (pentru KodrutZ):

Mai demult am incercat cu cablu de transmisie legat direct la router si merge netu.

| KodrutZ a răspuns (pentru KanezuY):

Stai breh un pic, deci ce net iti pica tie? Netul wireless? Sa inteleg ca ai net pana in router si de acolo iti pica la un oarecare device conectat, corect? Daca e vorba de desktop, vezi cum faci sa ii tragi cablul de la router la el. Cel mai sigur.

| KanezuY explică (pentru KodrutZ):

Scuze dar am gresit, nu merge ala fix in router, merge doar wireless si pica netu wireless.

| KodrutZ a răspuns (pentru KanezuY):

Mdah, cumpara frumos un cablu si conecteaza ce e esential la cablu. Ce router ai? Ar merge sa pui un DD-WRT pe el daca suporta si sa umbli un pic la puterea semnalului.

| KanezuY explică (pentru KodrutZ):

Am routerul Huawei HG658 de la Telekom, cum umblu la puterea semnalului?

| KodrutZ a răspuns (pentru KanezuY):

Mdah, nu suporta DD-WRT sau OpenWRT. Ceea ce sucks. Vezi aici, poate te ajuta - https://www.youtube.com/watch?v=LNMLOLNac5U

| danutzu96 a răspuns (pentru KanezuY):

La petarda aia de la Telekom la ce vrei sa te astepti. Si eu am acelasi router si pica si la mine conexiunea wifi (nu foarte des, dar pica ). Nu e vorba aici de DDos ci doar de un router ieftin care pica cand un device "trage" mult din el

| KodrutZ a răspuns (pentru KanezuY):

Dooh! Si pana la fantezia cu DDoS-uri, nu te-ai gindit sa scoti routeru' si sa pui pe direct sa vezi daca mai pica sau nu? tongue
P.S. Daca ai un router de rahat (nu o lua ca o jignire, zic asta fiindca si eu am un router de rahat), e posibil ca atunci cand torentezi sau tragi ceva/vezi un stream cu bitrate mare pe alt device conectat la el, celelalte sa nu aiba net/sa para ca nu se mai conecteaza.

| CPAElites a răspuns:

Cand nu mai merge net-ul!

| KanezuY explică (pentru CPAElites):

Adica mai exact cand pica netu?

| CPAElites a răspuns (pentru KanezuY):

rolling on the floor
Cand esti atacat DDoS.

| KanezuY explică (pentru CPAElites):

Vroiam sa zic ca pica intruna netu la mine si ma gandeam eu ca de asta pica netu.

| DryIce a răspuns:

Opresti tot ce foloseste internetul > deschizi cmd > scrii netstat -b > vezi tpc udp conection daca e una activa atunci fie ai keyloger/virus/worm sau esti in ddos. De ddos te scapa firewalul din router, are optiune de protectie. tongue

| KanezuY explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, am decis sa mi iau un router performant pana la 200 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru KanezuY):

Vezi ca gasesti routere decente in maxim 80-90 RON. Daca nu ai net gigabit, sa dai mai mult de 120 ron pe un router sunt bani aruncati pe geam.

| KanezuY explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult pentru sfat! Asa o sa fac.