| man a întrebat:

Cum instalez windows-ul daca nu booteaza de pe cd si nici nu intra in bios?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa proba la un prieten sa vezi daca la el booteaza daca nu, alt cd. La fel sa te asiguri ca iti merge dvd-rw sau cd-rw.
Daca la el merge si la tine nu, intra in bios cu una din urmatoarele taste: F2, del, delete, tab si seteaza la first boot Drive F sau driverul care il ai cu Dvd-Rw, apoi salveaza si dai restart, iti va citi cu siguranta cd-ul. Vezi sa iti mearga si tastatura. Daca ai o placa de baza mai veche poate nu recunoaste o tastatura pe usb.

15 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Intrebarea corecta aici este "de ce nu intra in BIOS?" happy Adica... Daca ai reusit sa strici BIOS-ul si nu mai poti sa intri... Reseteaza BIOS-ul, si daca acum poti intra in el, selecteaza CD-Rom la "first bood drive".
Numai bine, Shin

| man explică:

Salutari. mersi pentru indicatii dar nu sun suficiente adica cd cu windows este bootabil doar am mai instalat de pe el

| andreiush a răspuns:

Reseteaza BIOS-ul, scoate-i bateria si lasa-l fara ea cateva minute, dupa aia seteaza la first boot device unitatea optica a ta

| andreiush a răspuns:

Sau poti sa rescrii BIOS-ul cu o discheta bootabila e mai greu. thinking

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi daca mai merge dvd sau cd rom

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... daca aveti tastatura USB atunci asta e cauza(asa am patit si eu...noroc ca am avut tastatura veche si cand apas merge), dar cu USB nu stiu de ce nu merge

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am WINDOWS XP Sp3 (asta nu conteaza) eu am facut asa:
1.CD-RW(CD-ROM scrie in BIOS)
2. FLoppy diskj
3. legacy...
4.HDD
si mi-a mers. Daca nu merge, atunci lasati CD-ROMU(DVD-ROM sau ce aveti) si schimbati. Mie mi-a mers asa ENJOY!winking

Alte răspunsuri
| Barbuionut1987 a răspuns:

In primul rand ce Windows ai pe CD pentru ca majoritatea calculatoarelor din ziua de azi nu mai primesc win sp 2, 3 ci vista si 7, iar majoritatea calculatoarelor vechi nu primesc win vista sau 7.Depinde pe cati biti e calculatorul respectiv 34, 64 cati giga de rami are?