| laSoledad a întrebat:

Cum interpretati expresiile faciale ale lui monopoly guy din spatele fostului CEO Google la audierea in congres si cum de a fost lasat acolo? :)) Va place de el? (spoiler: e fata)
https://www.youtube.com/watch?v=Oqw81WF_eqw

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am mai văzut alte reportaje despre Congresul American care-mi-au pus semne de întrebare ca și ție, pe HBO. Pe mine nu mă amuză muștață ăla, mai ales în raport cu gravitatea audierii. E ne la locul lui în mod clar.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Nu m-am gândit la asta până acum.
Dar cum rămâne cu interpretarea părții serioase pentru cei ce primesc acest mix ambiguu de circ și tribunal moral? Ce vor înțelege ei?
Îmi amintește de poezii de Mihai Codreanu.
De vrei să-nfrunți infernul bărbătește,
Caută tu restul, și mai ales ultima strofă.
Adâncimile și culmile nu sunt pentru toată lumea.

| laSoledad explică (pentru sadrian46):

Spre deosebire de alte nationalitati care nu s-ar prinde prea rapid de aluziile tipei, Monopoly Guy e mascota americanilor, deci normal ca e de la sine inteles pentru ei apropoul adus catre monopolul Google.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Da, asta îmi aduce aminte ce spunea maestrul meu Zen, când bucătarul de la mănăstire divaga în politichia Franței ( erau ei de pe acolo...) și zicea așa, cam așa...
-Mda, dar asta cu ce ne încălzește pe noi.
Ce ne facem noi țâganii,
Dacă vin americanii,
Că nie pușcă cu alișe
Și ne țâpă din sărvișe.

| laSoledad explică (pentru sadrian46):

Ce titlu are? ca n-am gasit.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Nu e pe Internet doar la el în carte.
De vrei să-nfrunți Infernul bărbătește, Cu mine vin pe-tunecata cale, Din adâncilime ființei tale, Se zvat acolo trei damnați, privește.
Asta este prima strofă.