| tonyc7 a întrebat:

Cum ma pot asigura ca nu am infliltrat in PC niciun program-spion sau alt malware?
Este suficient daca fac doar o scanare cu antivirusul pe partitia unde sunt downloadate si stocate datele?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Folosesti Linux. Rare sunt intamplari de acest fel pe Linux. Il folosesc de peste 5 ani si n-am probleme. L-am schimbat doar cand a aparut o varianta noua.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu: stergi Windows-ul de pe PC si instalezi o distributie Linux.

| doctorandus a răspuns:

Nu. Chemi un expert in securitate informatica sa-ti analizeze PC-ul. O consultatie poate costa 100 mii Euro sau mai mult.

| doctorandus a răspuns:

Iar pe Linux probabilitatea de a fi infectat e mult mai mica, dar nu inexistenta.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Ideea e ca daca SRI-ul voia sa afle ce faci tu pe calculator, deja au aflat.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Similar pentru telefonul tau mobil (Android, iPhone, nu conteaza).

| gabicoo a răspuns:

Faci o scanare tot sistemul. Apoi faci o scanare offline!
Ce antivirus ai?

Răspuns utilizator avertizat