| Nirgomax a întrebat:

Cum ma pot intoarce la vechiul meu ip, am facut o prostie si mi l-am schimbat intr-un ip francez, deci ce pot sa fac?

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe ce dispozitiv mai exact? Daca este pe laptop (PC) sau chiar si pe telefon, poti sa cauti pe internet foarte simplu diverse metode. Daca nu gasesti nici una care ajuta, ultima solutie e sa resetezi sistemul (indiferent care este, pentru ca nu stim aparent :/, deci nu putem da prea multe detalii).

| Nirgomax explică (pentru DoarBogdan):

Nu gasesc nici o metoda

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nirgomax):

Pai pentru ce dispozitiv mai. E Windows sau Android?

| Nirgomax explică (pentru DoarBogdan):

Am windows 7.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nirgomax):

Ai incercat sa dezinstalezi placa de retea? Si dupa sa o reinstalezi? Da tot ce are ea, de wi fi sau ce mai ai pe acolo.
Oricum, daca reinstalezi winfowsul o sa mearga 100%. Sau eventual ia un alt program de schimba pe alt IP.

| Nirgomax explică (pentru DoarBogdan):

Nu ma ajuta cu nimic asta

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nirgomax):

Da chiar. Cum ai reusit sa schimbi IP-ul?

| Nirgomax explică (pentru DoarBogdan):

Este o aplicatie, oricum nu conteaza ma poti ajuta sau nu

| Vladut123456 a răspuns (pentru Nirgomax):

Salut,din cate spui inteleg ca ai folosit un VPN pentru a-ti schimba ip-ul, doar dezactiveaza acel VPN(aplicatia) sau sterge-o mai bine daca nu mai ai nevoie de ea iar ip-ul tau va reveni inapoi.
Funda?

| Nirgomax explică (pentru Vladut123456):

Am incercat, dar nu merge ramane la fel

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Īncearcă așa:
Chrome menu→● Settings→● Show advanced settings→● Change proxy settings→● Lan settings și debifezi unde vezi ca scrie " Use a proxy server for your Lan"

https://imgur.com/RT9mpMd

| Plato a răspuns:

Daca ai folosit un software VPN, pur si simplu opreste-l.
Daca nu, cum ai facut?

| cfrtobias a răspuns:

Ai activat proxy?

| GPA a răspuns:

Înseamnă că ai instalat un soft de tip Vpn care ți-a schimbat ip-ul. Nu ai cum să ai alt ip decât cel pe care ți-l asigură ISP-ul (providerul de servicii de date/internet).
Ție ți-a rămas aplicația pornită sau rulează în background adaptorul virtual.

Intră în "Run" și scrie ncpa.cpl (adaptor Settings).
Aici lași doar placa de rețea/Wlan și firewall-ul de la Antivirus, dacă ai așa ceva. Dezactivează virtual adapter.

Fă click pe placa de rețea, pe cea pe care o folosești și click dreapta-properties.
În panoul de protocol selectezi IPv 4 -> properties -> bifezi Automatically și la dns și la ip. Verifică să ai DHCP activat

P.s: Du-te în "Run" și scrie "services.msc". Aici caută un serviciu care se numește "Vpn"/"proxy". Dublu-click (Disable).

Scrie în Run "msconfig". La start-up vezi să n-ai o aplicație Vpn care să pornească odată cu Windows-ul.