| z0r3Ns3n a întrebat:

Cum pot reduce consumul de curent electric al unitatii de la PC?

22 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Prima data alta sursa. Daca stii ca ai pc-ul din magazin gen altex, domo, franco, metro etc sau orice sistem gata asamblat, garantat ai o sursa de 2 bani.
Apoi, pe langa sursa, e nevoie de upgrade-uri in timp, cu consum scazut, sa faca pc-ul mai eficient, dar acestea costa. prima data e sursa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista ceva care sa te ajute sa consumi mai puti. Aia se poate face doar prin descoperirea unor piese mai fiabile, in laboratoare. Chestia cu nu stiu ce dispozitiv economizor de energie este o aiureala pentru pacalirea habarnistilor.
Un exemlu:
un televizor vechi consuma si 200 W pe ora. Un televizor cu LED consuma abia in jur de 30 W anual. Dar aici numai inventiile au ajutat.

| Jipa95 a răspuns:

Iti cumperi o sursa cu o putere mai mare decat consuma componentele pc-ului tau. O sursa de 500W PFC activ, eficienta 80+ si protectii multe, ceva de genu : http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm600-lx-600w/

Bft!

| z0r3Ns3n explică (pentru Jipa95):

Pot sa iti arat ce sursa am sau cam cat consuma, sau ceva, din care sa iti dai seama ce sursa imi trebuie?

| Jipa95 a răspuns (pentru z0r3Ns3n):

Nu, daca e o petarda de aia de 40 lei, nu te mai obosii ti-am aratat cam ce-ti trebuie pentru un comsum cat mai redus de energie. Dar ca sa-mi fac o idee, spune-mi ce sursa ai. happy

| z0r3Ns3n explică (pentru Jipa95):

Pai unde ma uit ca nu stiu? Trebuie sa desfac unitatea?

| Jipa95 a răspuns (pentru z0r3Ns3n):

Da.

| z0r3Ns3n explică (pentru Jipa95):

Ai skype sau mess?

| NOBODY a răspuns:

Îl închizi, logic.

| AdrenalinTm a răspuns:

Iti trebuie o sursa cu pfc activ certificata 80+

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai dom, le linistit ca nu poti face nimic la un pc in asa fel incat sa se invarta contorul electric mai incet. Chestia cu sursa mai mare nu face sa se consume mai putina energie electrica.pff.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

FACEM UN PARIUlaughing ca poti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ia zi cum si daca imi consuma mai putin iti dau tie diferenta care o dadeam la enel. lol

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

Pregateste un ceclaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Zi ma cum? poti da magarului sa manance mai putin fara sa moara sau sa slabeasca? daca da roade ce zici tu, te rasplatesc eu cumva, macar cu funda, nah.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa vezi imd iti arat

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Eh,alea sunt economizatoare. Sau cam asa ceva. Bine si asa.Pregatesc cecul; D

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

In overclocking FULL http://i57.tinypic.com/2nv9yfm.png

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Deci cu un procesor hanswel (care reduce semnificativ consum de energie, nu da curent componentei care nu o folosesti)asta insemnand si caldura mai putina plus o sursa cu eficienta 85+ din nou curentul care intra in ea 85%transformata in energie adica Wati restul de 15 % sunt transformati in caldura adica energie pierduta(consuma mai mult)
deci pe luna doar unitatea pc consuma undeva la 100W a mea +monitor
uite aici un mic desfasuratorhttp://www.lpelectric.ro/ro/support/calculator_ro.html
are si calculator

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Lasa ca am bani sa le platesc pe toate.Plus de asta vine iarna si e bine un surplus de caldurica.big grin

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingbine macar pregateste un vin fiertlaughingla iarna