| Catalinlupu23 a întrebat:

Cum pot sa dau disable la turbo boosting? Din bios nu merge, alta modalitate nu stiu, astept raspunsuri!

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ai da disable la Turbo Boost?

| Catalinlupu23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am grade mari, 95 de grade

| NLS a răspuns:

Disable la Turbo Boost se da doar cand vrei sa faci OC manual,
iar asta poti realiza doar daca procesorul are multiplicatorul deblocat
(are un K in denumire la Intel,
la AMD toate au multiplicatorul deblocat)

Altfel, pierzi performanta daca vrei doar sa ii dai disable.

| Wr3nch a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Pai daca ai grade mari curata unitatea, cumpara o carcasa mai buna, si ventiloatoare mai puternice lol laughing

| floreadan a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa dai disable. E posibil sa se supra-incalzeazca de la carcasa. E o carcasa veche?

| Catalinlupu23 explică (pentru floreadan):

Am un laptop Asus

| Catalinlupu23 explică (pentru Catalinlupu23):

I-am facut curatare plus pasta acum 2 luni

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Daca ne-ai zice si ce procesor, ce carcasa, ce faci de ajungi la 95, ce cooler, cand ai schimbat ultima oara pasta... treburi de-astea, poate ti-am putea raspunde competent.

| Catalinlupu23 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci am un laptop cu i7-4270HQ-2.60ghz,8gb ram, placa video 950m de 4gb, ultima oara cand am schimbat pasta a fost acum 2 luni

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Ah, pai asa zi. Laptop, se explica. Unde il tii cand lucrezi la el? Cumva faci prostia sa il tii in brate sau pe o masa cu fata de masa de-aia pufoasa care ii astupa orificiile de ventilatie? Pune-l pe un stand (sau niste carti in capete, varianta gratis) si nu te mai juca...