| stefanuti a întrebat:

Cum pot sa istalez un routar D-Link DI-524 am incercat in toate variantele am bagat toate adresle de IP si tot nu merge alte modalitate pot sa fac ca sa pot sa istalez, cine ma poate ajuta? si va rog un raspuns mai detaliat, multumesc anticipa nr de telefon 0740127108

2 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Ce isp ai?

| RenZor a răspuns:

In primul rand, cablul de internet il bagi in router la WAN, iar la unul din porturile ramase libere (1-4) conectezi firul albastru (care a venit cu router-ul) cu placa de retea de la PC. Apoi introduci CD-ul in unitate si pornesti Setup-ul. Conteaza de la ce firma ai internet. Daca e Romtelecom/UPC sau stii ca IP-ul este dinamic, poti selecta la un moment dat chestia asta. Este posibil ca IP-ul sa fie static. Se procedeaza la fel ca si la dinamic, doar ca selectezi optiunea cu static. Mai este totusi posibilitatea ca IP-ul sa fie static, iar provider-ul de internet sa aiba si adresa MAC salvata si de aceea sa nu mearga prin router. Daca este asa, mai intai din Setup-ul normal selectezi optiunea de static, iar apoi deshizi un Internet Explorer, iar in loc de adresa tastezi: 192. 168. 0. 1 ca sa intri in meniul router-ului (user: admin, fara parola). La setarile DHCP [Home (prima optiune de sus) - DHCP (ultima optiune de pe verticala)] ai posibilitatea de a clona adresa MAC a calculatorului. La "DHCP Client" selectezi calculatorul tau din lista si dai "Clone". Scrie si in carte mai detaliat cum sa faci chestia asta. Sper sa te ajute indicatiile mele.