| Jurasim a întrebat:

Cum pot sa redimensionez un format de fisier de tip GIF fara sa isi piarda din calitatea rezolutiei (vreau sa il maresc in special)? Am auzit ca ar fi cam imposibil, dar oare chiar asa sa fie? Hai sa zic ca nu conteaza daca chiar isi pierde cativa pixeli nesemnificativi, dar totusi sa nu se vada diferenta cu ochiul liber. Am incercat pe tot felul de programe si site-uri, dar nu mi-a mers (majoritatea il redimensioneaza, dar se vede clar ca nu mai are aceeasi rezolutie ca la inceput) ori nu stiu eu. Dau FUNDA!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

O imagine are un numar de pixeli cu informatie reala. Adica informatie inregistrata pe senzorul camerei. Nu ai cum sa maresti o poza pastrand aceeasi claritate pentru ca asta ar presupune sa adaugi niste pixeli suplimentari cu informatie reala, care nu exista nicaieri.

Imagineaza-ti ca ai un pulover marimea XS. Daca incerci sa-l transformi in marimea XXL largindu-l, tesatura se va rari. Exact la fel se intampla si cu o imagine marita. Nu adaugi informatie suplimentara, doar extrapolezi informatia care exista deja, iar rezultatul este scaderea calitatii.

| Jurasim explică (pentru johnnny123):

Folosesc site-ul acesta de obicei pentru a adauga niste texte animate simple unor gif-uri deja existente https://giphy.com/
Pare destul de bun insa ma enerveaza faptul ca atunci cand adaug textul animat pe un gif si ii dau upload la ei pe site (ca sa il pot descarca dupa ca altfel nu merge) mi-l redimensioneaza el automat... de la un gif cu rezolutia de 506x810 ajung la unu mai mic 300 x nu mai stiu cat si de acolo nu mai pot face nimic. am nevoie neaparat de rezolutia 506x810. Asta nu inteleg de ce face treaba asta si mi-l micsoreaza...nu exista vreo cale sa pun textul ala si dupa sa descarc gif-ul tot la rezolutia initiala

| dinaprilie a răspuns:

Nu prea ai cum pentru ca gif-ul prin definitie are doar 256 de culori. Prin redimensionare se produce o compresie si automat se vor inghesui niste pixei care se vor suprapune cu altii care nubse vor mai vedea unii si tot asa..de aici si calitatea mai slaba. Poti sa-i dai un "enhance" dar tot cam pe acolo ajungi.