| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa stiu daca cineva a intrat in calculatorul meu? daca se poate sa fie explicat clar. Daca apare acolo la conexiune pe langa cele 2 calculatoare care apar normal, mai apar si conexiuni wireless se poate sa intre cineva asa? rog explicatii clare si cum pot sa stiu exact si ce sa fac sa fie sigur ca nu mai poate intra nimeni in caz ca a intrat, dau funda.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Retele de wireless nu au nicio treaba cu ce zici tu. in principiu nu putea nimeni sa intre daca ai macar minimul de protectie pentru calculator, adica firewall ul de la windows activ

| greenlilly a răspuns (pentru suntserios):

Nu inteleg ceva, de ce apare pe langa conexiunea normala adica cea pe care intru normal pe internet apare si wireless, ce inseamna si apar mai multe conexiuni wireless sub cea normala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai conexiunile alea le ai creat tu

| greenlilly a răspuns (pentru suntserios):

Cum? fara sa stiu? a fost la reparat si asa l-am adus. le-as sterge dar nu stiu cum

| greenlilly a răspuns (pentru suntserios):

Imi poti explica si mie? ca nu inteleg? cum? s-au facut singure? asa l-am primit de la reparat...

| suntserios a răspuns (pentru greenlilly):

Singure in niciun caz, le a creat cineva probabil

| greenlilly a răspuns (pentru suntserios):

Si ce sa fac? sa le las asa? nu poate intra ineva pe calculatorul meu? pot sa le sterg? daca stii zi-mi cum

| CinevaNou a răspuns:

Instalezi antivirus si iti zice.

| PwNZ a răspuns:

Alea 2 calculatoare nu au nicio treaba cu asta. Alea 2 calculatoare din dreapta sunt pentru conexiunea ta la internet. Cand cineva iti intra in calculator nu ai cum sa afli decat doar daca folosesti Linux, intri in comenzile lui, si dai sa vezi cand ai intrat la calculator. (doar ca in cazul asta trebuie sa stii cand tu NU ai folosit calculatorul).
Iti recomand totusi sa ai firewall activat(asta daca nu il ai), cel putin te mai previne.