| Parlog_Marcel_1997 a întrebat:

Cum pot sa verific daca o carcasa accepta placa de baza cu memorie ddr3

multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ce treaba are memoria ddr3 cu marimea carcasei?
Nici una. Si verifici comparand marimea placii de baza cu marimea carcasei, atat.
Daca iti cumperi carcasa de pe net, sau vrei sa-ti cumperi placa, iti apar si marimile corespunzatoare, si le compari, asa aflii.
Memoria ddr3 n-are treaba cu spatiul in carcasa.

| mihai69 a răspuns:

Nu contează tipul memoriei față de carcasa calculatorului.
Mărimea carcasei e standard; se ține cont de factorul de formă (ATX, microATX etc.), care trebuie să fie identic (sau mai mare) față de cel al plăcii de bază.